Že je Liberec mezi filmaři oblíbený, je známá věc. Filmové štáby, včetně těch zahraničních, se ve městě objevují několikrát do roka. Seriál Nelegál ale bude pro město přelomový. Je to totiž první projekt, který město podpoří ze svého rozpočtu, a to částkou 1,4 milionu korun.

O podpoře ve čtvrtek rozhodli zastupitelé. Hlasovali o ní už podruhé, na konci minulého volebního období ji odmítli, avšak produkce své požadavky upravila a požádala o podporu znovu. Původně chtěla tři miliony a počítala s 50 natáčecími dny. Nakonec je částka poloviční a natáčet se tu bude jen 25 dní. „Kromě Liberce se bude natáčet i v Hradci Králové,“ uvedl primátorův náměstek Ivan Langr (Starostové).

Město svůj příspěvek zdůvodňuje podporou zdejších podnikatelů. „Výnosy přímo pro město budou malé, profitovat bude ale místní ekonomika,“ vysvětlil Langr.  Podle producenta Matěje Chlupáčka, který za projektem stojí, jsou filmaři ve městě připraveni utratit kolem sedmi milionů korun. „Utratíme je například za dopravu, kompars, zábory, pronájem a podobně,“ slíbil.

V Liberci také proběhne exkluzivní předpremiéra seriálu nebo autogramiáda s herci. „Pro Českou televizi je to stěžejní projekt, srovnatelný například s Případy 1. oddělení, bude na něj ohromná kampaň,“ předeslal Chlupáček.

Část zastupitelů měla problém s tím, že Liberec bude spojován s kontroverzním tématem drogové mafie. Jak ale Chlupáček uvedl, Liberec nakonec nebude v seriálu vystupovat pod svým jménem. „Nepůjde o žádnou ostudu, například liberecká policie ze seriálu vychází dobře, pro boj s drogami v něm udělá maximum,“ řekl.

Hlavním důvodem, proč někteří zastupitelé pro pobídku nehlasovali, byla ovšem finanční situace města. „V současné chvíli se mi to nezdá jako dobrý nápad, myslím, že by město mělo peníze použít jiným způsobem. Těmito penězi můžeme kofinancovat některé projekty a zhodnotit městský majetek,“ navrhl opoziční zastupitel Jan Korytář (Změna). Zastupitelstvo totiž ve stejný den schvalovalo také rozpočet na tento rok, ve kterém chybějí peníze na mnoho stěžejních i drobnějších investic.

„Vnímám to jako neodhadnutí toho, co město potřebuje. Navíc se z toho stává precedent pro další filmaře,“ upozornila Zuzana Kocumová (LOL). O tom, že se z toho může stát precedent, mluví i Matěj Chlupáček, ovšem v pozitivním smyslu. „Už to nemusí být tak, že si všichni filmaři budou dál vozit služby z Prahy. Můžeme ukázat, že peníze se dají utratit i přímo v Liberci,“ uzavřel producent Chlupáček. Pro poskytnutí pobídky hlasovalo 22 zastupitelů z 39, proti byla i část koaličních zastupitelů.