Kromě slavného kajakáře Vavřince Hradilka se ve filmu objeví i řada dalších českých či slovenských známých tváří Ondřej Havelka, Vica Kerekes, Petr Šmíd nebo Jan Budař, kterého byste v dobové uniformě možná ani nepoznali. „Ve filmu hraji českého Němce nebo německého Čecha, který se však, jak se později ukáže, cítí spíše jako Němec," představil Budař svého, zřejmě kontroverzního, hrdinu. Německého kamaráda Josky Smítka ztělesňuje i mladý český herec Petr Šmíd, který si pochvaluje především spolupráci se svým filmovým „otcem" Ondřejem Havelkou. „Bylo to jako výlet strojem času. Ondřej Havelka je dokonalý předválečný gentleman."

Největší pozornost na sebe však právem poutal Vavřinec Hradilek vrcholový sportovec s nulovými hereckými zkušenostmi.

Nebál jste se své první role?

Strach jsem neměl, spíše očekávání. Moc jsem netušil, do čeho jdu, nikdy jsem nic podobného nedělal.

Jak probíhaly zásnuby s filmaři?

Oslovili mě před dvěma lety, a tím jak o mě stáli, jsem si řekl, že bych o tom měl asi uvažovat. Definitivně mě pak přesvědčil příběh Josky Smítka, kterého jsem do té doby neznal. Když jsem se ale s jeho osudem blíže seznámil, věděl jsem, že to chci dělat.

Překvapilo vás něco?

Ostatní mě trochu připravovali, tak to nebyl takový šok. Je to ale cirkus. Co mě asi nejvíce překvapilo, bylo to čekání. Jinak ale natáčení probíhalo skvěle, počasí nám přálo, a i když byly lokace náročné, dopadlo to dobře. Těším se, jak to bude vypadat na plátně.

Jste kajakář. Zkoušel jste vůbec někdy před natáčením lézt?

Horolezectví jsem se věnoval jen okrajově, párkrát jsem si to vyzkoušel, ale nikdy jsem nelezl na pískách. Joska lezl hlavně v Českém ráji, kde jsou samé pískovce, což je trochu jiná disciplína. Co bylo hodně zajímavé, byla práce s dobovým vybavením. Oproti dnešním vymoženostem je to obrovský rozdíl.

Známá jména

Snímek Tenkrát v ráji, který pod supervizí režiséra Lordana Zafranoviče natáčí Peter Pálka, bude mít v našich kinech premiéru příští rok v květnu. Autorkou hudby je skladatelka Radůza. Scénář vznikl na základě předlohy spisovatele Josefa Urbana (např. Habermannův mlýn).