Režisér snímku David Balda, kterému bylo v době uvedení osmnáct let, se stal jedním z nejmladších režisérů na světě, kterým se podařilo uvést celovečerní film do celoplošné distribuce. Ve filmu si zahráli známí herci jako Jiří Dvořák, Veronika Arichteva, Petr Kostka a Stanislav Zindulka. Hudbu k filmu vytvořil zpěvák a skladatel Michal Hrůza.

Diváci mohou film sledovat v neděli 17. 7. ve 20.15 na Primě a v pátek 22. 7. ve 20:00 na Prima MAX.

Natáčelo se i v Libereckém kraji, konkrétně nedaleko Mimoně, v blízkosti Liberce a v Hradčanech. „V Hradčanech se točily dvě velké filmové scény, které jsou obě až ke konci filmu. Je to prostředí, které má neskutečně silnou atmosféru, pořád mě to tam táhne. Ty velké betonové plochy uprostřed lesů a stále přítomný duch bývalé Rudé armády, která tam byla od roku 1968, nabízí velmi zajímavé prostředí pro natáčení,“ svěřil se David Balda.

Výjimečností filmu je počet letových scén, které byly všechny točeny reálně a film tak neobsahuje žádné animace. Kromě létání se film zabývá podstatnou otázkou útěku za svobodou v tehdejším režimu. „Chtěli jsme zfilmovat atmosféru minulého režimu očima generace, která jej přímo nezažila. Vnímám jako velmi důležité připomínat historii, protože kdo se není schopen poučit z chyb, které se staly, je předurčen k tomu tyto chyby opakovat. Zároveň jsem chtěl vzdát čest skvělé tradici československého letectví,“ dodal Balda.

| Video: Youtube

Narušitel (2019) HD trailer  Zdroj: YouTube.com/Totalfilm.cz

Kromě kin film uspěl především na on-line platformách, jako je Netflix, O2 TV, Voyo a Apple TV, kde po několik týdnů zabíral přední příčky sledovanosti. Svou první televizní premiéru si film odbyl v prosinci 2019 a celkově jej na televizních obrazovkách vidělo přes 600 tisíc lidí.