První pondělí v květnu představovalo pro mnoho žen i mužů menší svátek. Otevřela se kadeřnictví, křesla v nich obsadili nedočkaví klienti toužící po úpravě vlasů a vousů. Provoz svého turnovského studia obnovil i Filip Kraus, kterého epidemie nezlomila.

Čtyřiadvacetiletý barber se obával, že nařízení v podobě negativního testu na koronavirus či nošení respirátoru zákazníky odradí, ale opak je pravdou. Fén, strojek či další kadeřnické náčiní od té doby nedal z rukou. „Zájem je, pesimistické výhledy se nenaplnily. Klienti s předkládáním testu a zapsáním do formuláře kvůli případnému trasování nemají problém. Naopak jsou rádi, že se mohou posadit do křesla a nechat se opečovávat,“ nastínil majitel Filip's Barber Shopu.

Lukáš Rubín
Koronavirus lidem oči neotevře, řešení však existuje, míní odborník na pohyb

První uzavření loni na jaře uvítal. Myslel si, že to bude nakrátko, odpočine si a pak se vrhne zpět do práce. Když se to protáhlo a uběhl měsíc, dva, začal vyhlížet uvolnění opatření. „Přece jenom člověk potřeboval peníze, aby měl z čeho žít. Ta podpora od státu byla spíše k smíchu,“ zavzpomínal.

Péct? Radši stříhat

Během druhé vlny epidemie, kdy musel opět zavřít, se věnoval svým zájmům. Cvičil, chodil na výlety a trávil čas se sourozenci. Pracovně také nelenil a spolu s rodinou si otevřeli pojízdný stánek, kde nabízí hamburgery. „V budoucnu bychom rádi jezdili i na festivaly,“ řekl.

K práci barbera se dostal čirou náhodou. Dlouho se nemohl rozhodnout, kam zamíří jeho kroky po vychození základní školy. Prarodiče mu radili, ať se vyučí pekařem a převezme rodinnou firmu. To ho nelákalo. „Otec přišel s nápadem, ať jdu na kadeřníka. Nechal jsem si to projít hlavou, zaujalo mě to a hned jsem měl jasno,“ popsal své začátky.

Svého risku nelituje

Už v prvním ročníku si našel brigádu v kadeřnictví. Postupně si začal pohrávat s myšlenkou založení vlastního studia, roli v tom hrálo i neustálé pendlování mezi Turnovem a Libercem. „Založil jsem si živnost a sehnal pronájem. Na začátku to bylo hodně těžké, chtěl jsem to vzdát. Teď jsem rád, že jsem vytrval. Přes tři roky mám vlastní salon a už bych neměnil,“ přiznal barber s tím, že velké podpory při plnění snu se mu dostalo od prarodičů.

V pondělí bylo živo i v libereckém studiu Yogaholick. Na snímku trenér a spolumajitel studia Adam Knop.
Fitka v kraji oprášila stroje. Lidé musí dodržovat pravidla

Baví ho práce s lidmi, líbí se mu kreativita a rád plní pestrá přání svých klientů. Neustále se snaží vzdělávat, pravidelně jezdí na školení i do zahraničí. Navštívil tak Itálii či Španělsko. „Dostal jsem nabídku každoročně jezdit na Prague Pride a stříhat tam. To je pro mě výzva a zároveň i něco jiného, než na co jsem zvyklý. Ta atmosféra je úplně jiná,“ uzavřel vyprávění Filip Kraus.