Kulatá 30. Benátská! s Impulsem se ve sportovním areálu ve Vesci u Liberce v termínu od 25. do 28. července příznačně ponese ve znamení trojek: 3 dny muziky na 3 stagích a k tomu 3 zahraniční hvězdy festivalu. Budou jimi německá skupina Scooter, nestárnoucí baskytaristka Suzi Quatro a legendární rockeři Slade.

„Třicátiny musíme oslavit velkou party, proto jsme hledali hvězdy, které festivalu dodají ještě větší ‚grády‘. Věřím tomu, že se s headlinery, ale i celým line-upem trefíme do noty všem fanouškům, které podle mě čeká skutečně výjimečný zážitek,“ řekl spolumajitel Benátské! Petr Pečený.

Protože je však Benátská i přehlídkou toho nejlepšího, co nabízí česká mainstreamová scéna, mohou se návštěvníci těšit například na kapely Divokej Bill, Čechomor, Buty, ale i nejzářivější jména mladé scény jako jsou Yzomandias a Nik Tendo, Sima nebo Ben Cristovao. Celofestivalová vstupenka vyjde na 2190 korun, pro děti do 14 let stojí 800 korun a pořídit se dají i jednodenní lístky v cenovém rozmezí od 1090 do 1390 korun.

Kino Varšava.
Kino Varšava bude promítat v novém kabátě, úpravy se dotknou i zázemí kina

Kdo by nechtěl čekat až do Benátské!, může zahájit festivalovou sezónu už 17. května na Studánka Festu, který se bude konat v Autokempu Liberec. Zahrají tam Walda Gang, Protheus, Aleš Brichta, Wohnout, Vypsaná fixa a spousta dalších kapel. „Už se moc těším,“ napsala na facebook Barunka Pertlová.

To nejlepší z domácí rockové scény v jeden den na jednom pódiu nabídně také Rock in Town v Liberci. Na festivalu v pivovaru Konrad zahrají kapely Tublatanka, Harley, Horkýže Slíže a další lineup pro letoček je v přípravě. Festival se bude konat 31. května a vstupenky stojí do 790 korun.

Hned 1. června můžete ještě stihnout už třináctý ročník Ještědské Odysey, festivalu na čtyřech hudebních scénách v areálu Vesec s podtitulem Čas a prostor tvoří naší realitu a existence má svá neměnná pravidla.

Měsíc před Benátskou!, tedy 22. června, se ještě v areálu Kristýna chystá Hrádek Rock Summer 2024. “Na festivalovou louku dorazí liberecká partička Krucipüsk, hvězdnou oblohou vás provedou kluci z UDG, na správnou vlnu naladí Vltava, o pořádný kotel před pódiem se postarají kluci z John Wolfhooker, humor do vás nasype Vojtaano a o dávku punkrocku se postarají Roadkill Souls,” zvou pořadatelé. Vstupenky na hudební festival v srdci česko-polsko-německého trojmezí stojí 590 korun.

Opuštěný blázinec v Maďarsku.
Felicií z Liberce na západ Evropy. Dobrodruzi navštíví opuštěné skvosty

Kdo by měl ve stejném termínu chuť na něco komornějšího, nabízí se vinařská akce pod širým nebem Turnovské pohárky. Její první ročník se bude konat v městském parku, za zakoupenou vstupenku tam dostanete festivalovou skleničku, neomezenou konzumaci vína, cymbálovou muziku, tematické soutěže a mnoho dalšího. “Pozvané vinaře jsme pečlivě prochutnali a vybrali, takže na kvalitu vína ručíme,” řekl za organizátory Zdeněk Pohl. "Hlavním impulsem pro uspořádání byl fakt, že na podobné akce jezdíme na Moravu a vzhledem k tomu, že to máme přes celou republiku, tak jezdit pětkrát za rok klidně 800 až 900 kilometrů na jednu akci, je dosti časově i finančně náročné, tak jsme si řekli, že zkusíme převézt kousek Moravy k nám do srdce Českého ráje," dodal.

Pro děti je pak na stejnou sobotu, tedy 22. června připravený Fesťáček ve Vesci. „Největší dětský festival rozzáří vaše srdce i obličeje a úsměvy vašich dětí,“ hýří optimismem organizátoři. Mezi interprety na Fesťáčku v Liberci vystoupí Kája a Bambuláček, Miro Jaroš, Karol a Kvído, Bibi Bum a Michal Nesvadba. V areálu bude pro děti připravená také kontaktní zoo, malování na obličej, herní a odpočinková zóna a kolotoče, pěnová párty i skákací hrady. „Děti se mohou pomazlit s malými zvířátky, nakrmit je, nebo se svézt na oslíkovi a v herních zónách mohou tvořit, objevovat a učit se novým aktivitám,“ popisují organizátoři. Děti do dvou let mají na Fesťáček vstup zdarma a ostatní zaplatí na místě 650 korun nebo je možné lístky koupit o něco levněji v předprodeji.

Letní kino Turnov, Filmový víkend, archiv.
Letní kino v Turnově letos promítat nebude, zato kamennou Sféru čekají vylepšení

Z menších akcí stojí za zmínku ještě Festival Karoliny Světlé ve Světlé pod Ještědem. Co se stane, když se na jedné lavičce sejde 6 obrozenkyň a jeden muž? Jaké to je psát a mít hlad? Jak tančil Bedřich Smetana a jak to souvisí se Světlou? Na všechny tyhle otázky a mnoho dalších by měl návštěvníkům odpovědět právě jediný literární festival 19. století, který se bude letos konat už po osmé v sobotu 25. května. Vstupné na něj je zdarma.

Smutná zpráva je, že Majáles v Liberci letos po šesti letech nebude. „Z hlediska rostoucích nákladů a časové náročnosti pořádání akce takovéhoto rozsahu jsme se s týmem Kultura z.s. rozhodli již další ročník Majáles Liberec neuspořádat.“

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Lesní koupaliště se proměnilo v hnízdečko lásky. Hemží se to tu ropuchami

Zdroj: Taťjana Bernátková