Pět dnů nabitých divadlem a zábavou. Přesně to nabídne 26. ročník festivalu profesionálních loutkových divadel Mateřinka, který se v Liberci uskuteční od 15. do 19. června. Mateřinky se i přes omezení spojená s epidemií covid-19 zúčastní celkem 18 vybraných divadel, nezávislých skupin a sólistů.

Město pod Ještědem po dvou letech ožije loutkovým divadlem a Mateřinka nabídne to nejlepší ze současné tvorby pro děti předškolního věku. Představí se čtrnáct českých souborů a přicestují také čtyři účastníci ze zahraničí, a to z Portugalska, Španělska a ze Slovenska. „Během pěti festivalových dní mohou diváci zhlédnout téměř 50 představení a užít si lákavý doprovodný program nejen v prostorách divadla, ale také pod širým nebem na nejrůznějších místech po celém městě,“ řekl dramaturg pořádajícího Naivního divadla Vít Peřina.

Nejvíce venkovních akcí se uskuteční v samém centru Liberce na náměstí Dr. E. Beneše, kde si je budou moci zájemci užít zdarma. V úterý zahájí festival tradiční průvod masek a kostýmů, který za doprovodu dechového uskupení Dunka Boys vyrazí z Naivního divadla v 15 hodin, vše vyvrcholí před libereckou radnicí malým divadelním zastavením. Středeční program zpestří večerní koncert Big'O'Bandu, který svými písněmi rozvlní náměstí.

Kvůli Mateřince se do krajského města z dalekých cest vrátila také sloní vzducholoď Elefantelin s malou divadelní instalací ve svých útrobách. Zakotví na libereckém náměstí a bude přístupná během po celou dobu festivalu.

Skutečnou specialitou festivalového open air programu a jedinečným zážitkem pro všechny milovníky loutkového divadla a české literatury bude Krvavý román v podání divadla LokVar. „Inscenace inspirovaná stejnojmenným dílem spisovatele a básníka Josefa Váchala se uskuteční ve středu večer v originálním prostředí horolezecké arény v bývalém lomu v Mlýnské ulici,“ doplnil Peřina. Tečku za festivalem učiní pražské Studio DVA Divadlo, které v sobotu večer uvede v Divadle F. X. Šaldy svou úspěšnou inscenaci Malý princ. V titulní a jediné roli originální hudebně-divadelní adaptace jednoho z nejznámějších příběhů světové literatury se představí Jan Cina.

„Věříme, že festivalová představení, koncerty, výstavy či workshopy přinesou divákům radost, zábavu a potěšení. A především, že Mateřinka 2021 bude sloužit rovněž jako pozvánka k opětovnému návratu malých i velkých diváků do divadel a dalších kulturních institucí,“ uvedla ředitelka Naivního divadla Kateřina Pavlů.

Mateřinka je festival profesionálních loutkových divadel, který se jako jediný v České republice a široko daleko v Evropě zaměřuje výhradně na tvorbu pro děti předškolního věku. Do festivalového programu, který je soutěžní, jsou vybírána představení statutárních divadel, nezávislých souborů, privátních skupin i sólistů. Z nich na závěr navrhne pětičlenná odborná porota k ocenění ta nejzdařilejší. Vznik festivalu se datuje rokem 1972, kdy byla pod tímto názvem uspořádána v Liberci první česká národní přehlídka tohoto zaměření. Místem konání bývala střídavě města Liberec a České Budějovice. Od roku 1991 se festival pořádá jen v Liberci, a to každým druhým rokem.