Troufnu si říct, že právě letos bude možná jeho projev ještě o poznání sledovanější. Nový papež, který už tím, že přijal prosté jméno František podle zakladatele františkánského řádu, jenž se věnuje pomoci těm nejpotřebnějším, nejbědnějším, vzbudil sympatie mnohých. Včetně těch, kterým církev nic neříká.
Na rozdíl od vznešených slov svých předchůdců pozdravil přítomné prostými slovy: „Bratři a sestry, dobrý večer." Čím si získal takové sympatie hned ve svém úvodním projevu? To je i otázka pro člena františkánského řádu a faráře ruprechtické farnosti v Liberci, otce Bartoloměje.
Tedy proč se nový papež, který, ač jezuita, přijal jméno podle zakladatele vašeho františkánského řádu a velkého milovníka zvířat Františka z Assisi, těší takové přízni?
Řekl bych, že média i veřejnost okouzluje svou prostotou, vřelostí a smyslem pro humor. Je vtipný po volbě kardinálům řekl: Bůh vám odpusť a skromný odmítl bydlet v biskupské rezidenci a dal přednost jednoduchému, menšímu bytu na okraji Buenos Aires. Do práce jezdil autobusem a metrem. V hospicu v Buenos Aires také umýval nohy lidem s nemocí AIDS.
To ale asi nejsou jediné jeho vlastnosti, díky kterým ho svět vnímá tak pozitivně?
Je to papež, který mluví jazykem normálního člověka, který je pokorný, který se usmívá. Je to člověk, který žije skromným způsobem života, jako sv. František z Assisi, jehož jméno jako papež přijal. František z Assisi, byl člověkem chudoby, člověkem míru, člověkem, který miluje a ochraňuje stvoření a on rád by na jeho odkaz navázal. Vytyčil pro sebe a církev tři hlavní cíle šířit pravdu, dobrotu a krásu. Křesťanství je radost, otevřenost, naděje, solidarita, služba… a to všechno papež František má.
Možná, že sympatie vzbuzuje i jeho původní profese, jako středoškolák studoval chemii, i to, že pochází z poměrně skromných poměrů…?
Jeho otec byl dělníkem na železnici, matka v domácnosti, dohromady měli sedm dětí. Jeho sestra Mária Elena Bergogliová, řekla: „Cítím, že se musíme začít modlit, protože žijeme v těžkých časech. Boha nyní potřebujeme v podstatě neustále."
Zpráva o jeho zvolení asi přinesla největší radost v Argentině, odkud papež František, občanským jménem Jorge Mario Bergoglio pochází?
Jistě, změnu v papežském úřadu komentoval i jeden z nejslavnějších Argentinců, bývalá fotbalová hvězda Diego Maradona. V rozhovoru pro italský deník Il Messagero řekl: „Jsem velmi šťastný a jsem si jistý, že toto štěstí se mnou sdílejí všichni Argentinci. Boží ruka nám dala argentinského papeže."
Naděje, které se vkládají do jeho zvolení se srovnávají s volbou Jana Pavla II. Jeho nástup do papežského úřadu proměnil polskou společnost a nastartoval tam změny nejen církevní, ale i politické. Jan Pavel II. poté skutečně výrazně přispěl k pádu východního bloku a sjednocení Evropy.
Nezvyklé je i to, že nový papež je řeholníkem. Jak to vnímáte vy sám, člen řeholního řádu?
V historii většinou vždy, když byl zvolen papežem řeholník, tak vnesl do života církve nové impulsy, podněty k určitým reformám. S novou živostí i papež František promluvil v neděli o významu milosrdenství a odpuštění.
Vyprávěl příběh, jak se svého času v Buenos Aires divil prosbě o vyzpovídání z hříchů od více než osmdesátileté stařenky. Ale ještě více ho zaskočila její moudrost, když mu řekla, že svět by už neexistoval, kdyby Bůh vše neodpouštěl.
Které jeho poselství se hodí teď, pro čas velikonoční, pro čas největších křesťanských svátků?
„Boží tvář je tváří milosrdného otce, který má stále trpělivost. Trpělivost s každým z nás. Vždy je trpělivý, chápe nás, neúnavně nám odpouští, pokud se k němu obrátíme s kajícím srdcem," řekl papež František. „I kdyby naše hříchy byly rudé jako šarlat, Boží láska je učiní bílými jako sníh," a ujistil, že „Bůh se nikdy neunaví nám odpouštět", avšak „problém občas je, že my se unavíme a neprosíme o odpuštění".