Volant pro formuli, busta z 3D tiskárny, laserem vykroužené modely domů nebo automatem vyšité košile už vznikly v univerzitní dílně TULab, která sídlí v suterénu budovy A Technické univerzity v Liberci (TUL). Ukrývá celou řadu strojů a zařízení, které pomáhají teoretické nápady přetvořit ve skutečnost.

Jedním z nich je i řezací plotr Thunder Laser, kteří obsluhují dobrovolníci. Poskytují rady a pomáhají s obsluhou všech strojů a zároveň dohlíží na bezpečnost. „Rozjezd byl pozvolný. Teď po roce fungování dílny nás objevuje stále víc lidí. Jsou ze všech fakult univerzity,“ svěřil se jeden z dobrovolníků Kyle Goss.

Miroslav Brzezina předává prezidentovi republiky dopis s pozvánkou k návštěvě Technické univerzity v Liberci.
Dorazí prezident Pavel opět do Liberce? Univerzita slaví 70 let, pozvala ho

Cestu do univerzitní dílny kromě studentů architektury, kteří odchází po každé návštěvě s nespočtem architektonických modelů s precizně vyřezanými vrstevnicemi přicházejí, si našli studující i ostatních fakult i zaměstnanci liberecké univerzity. Stále živější prostory budovy A s klasickým kutilským nářadím hned v sousedství laseru, práškových, strunových i stereolitografických 3D tiskáren, 3D skenerů, CNC nebo strojového vyšívání objevili TULab i strojaři, designéři, ekonomové, pedagogové nebo zdravotníci.

„Během roku se tu vyráběly volanty monopostu studentské formule, vyšívaly košile pro celý závodní tým, tiskly šperky pro studenty designu nebo vyráběly didaktické pomůcky pro budoucí učitele. Jeden student si tu třeba i skenoval hlavu a tu pak vytiskl jako bustu. Je zajímavé pozorovat všechny ty nápady,“ podotkl Goss.

Podle vedoucího díly Jana Koprnického pomohli na svět celé řadě projektů a akcí. Formu tam ladil Student Business Club, který pořádá soutěž Start-up TUL. Studenti tu 3D skenovali a vytvářeli 3D tiskem umělé ruce, nebo rozvaděčům krásně sestřihli a nakrimpovali kabely. „Nový univerzitní font TUL Mono tady dostával laserem nebo CNC ostře řezané rysy. A protože je cílem tohoto tvůrčího prostoru také vytvoření příležitostí pro rozšiřování obzorů, hostoval TULab pod vedením instruktorů workshopy pro předškoláčky, školáky, středoškoláky, vysokoškoláky i U3V, zkrátka pro studenty TUL budoucí, současné i bývalé,“ zdůraznil Koprnický.

Zespodu očazený kuthan, detail nálezu.
Archeologické žně. Stavba parkovacího domu v Liberci odhalila skryté poklady

Inspirací pro zřízení dílny TULab byly koncepty výrobních laboratoří neboli FabLabů. S úspěchem je využívají i jiné vysoké školy. Univerzitní dílna TULab vznikla z iniciativy několika zapálených lidí, s podporou vedení univerzity, a je k dispozici studentům a univerzitním zaměstnancům.

Jejím cílem je podporovat kreativitu a praktické dovednosti, zdaleka ale neslouží jen jako dílna. V jejích prostorách se konají například workshopy, přednášky nebo soutěže. „Fantazii se meze nekladou. Studenti u nás mohou zrealizovat projekty a zlepšit své dovednosti v oblasti technologií a designu, zaměstnanci zase tvořit výukové pomůcky nebo prototypem ověřit teoreticky navržené koncepty,“ dodal vedoucí dílny.