Vstupenky na slavnosti, kde letos vystoupí například kapely Mandrage a Circus Problem nebo zpěvák Sebastian, se prodávají už od listopadu. Jejich cena tehdy začínala na 120 korunách, postupně se zvyšovala, aktuálně se prodávají za 300 korun. Jenže po Frýdlantsku se minulý týden začaly šířit mnohem levnější vstupenky, za cenu kolem stokoruny. Kdo však chtěl ušetřit, pravděpodobně naletěl podvodníkovi. „Jedná se přímo o nalepovací růžové náramky, které někdo padělal a nabízí je v místních hospodách a na jiných místech,“ upozornil starosta Hejnic Jaroslav Demčák. Podle něj se jedná až o stovky vstupenek. „Ten, kdo je šířil, k tomu vymyslel historku, že jde o vstupenky, které dostali polští zaměstnanci, které české slavnosti nezajímají,“ upřesnil Demčák.

Starosta už prostřednictvím internetu zahájil masivní informační kampaň. Kdo si koupil vstupenky elektronicky, může být v klidu, problém se týká jen náramků. „Originální tisk je jasný, lesklý a černý, zfalšované vstupenky mají tisk šedý a rozmazaný,“ popsal Demčák. Hlavním indikátorem je ale číslo na vstupence – pravé jsou očíslované čísly začínajícími 035 až 037 a 039 až 040, ty falešné začínají číslem 046.

Demčák už také podal trestní oznámení a věc tak vyšetřují policisté. „Probíhají standardní úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání přečinu podvodu, mimo jiné shromažďujeme veškeré důkazní prostředky a sumarizujeme počty poškozených občanů,“ uvedl policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Policisté předpokládají, že se další poškození objeví v sobotu přímo u vstupu.

„K případu podaly vysvětlení osoby, které by svými výpověďmi mohly významným způsobem přispět k jeho objasnění. Obvinění z protiprávního jednání dosud žádné osobě sděleno nebylo,“ dodal Robovský.

Podle Demčáka už ve městě pravděpodobného pachatele znají. „Ve středu mi volal, ale neměli jsme si co říct. Nechci být vulgární. Podle některých informací už vykupuje vstupenky zpátky, jestli je to pravda a jestli vykoupí všechny, zjistíme v sobotu na místě,“ řekl Demčák.

Na falešné vstupenky se lidé do areálu nedostanou. Všechny budou před vstupem pečlivě zkontrolovány, pořadatelé dokonce poprvé nasadí i služby security, aby předešli možným útokům a konfliktům. Poškození budou mít možnost věc oznámit policistům. „My jsme také samozřejmě přijali patřičná opatření k zajištění bezpečnosti, jak provozu na pozemních komunikacích, tak také v souvislosti s dohledem nad veřejným pořádkem,“ sdělil Robovský.

Neděle je zdarma

Hejnické slavnosti jsou tradičně dvoudenní, placený je přitom pouze sobotní program. Nedělní část, na níž vystoupí například Žlutý Pes nebo Maxim Turbulenc, je zdarma. Po oba dny je navíc připraven i doprovodný program, jako je například řemeslný jarmark, lunapark, ohňostroj, filmová představení nebo fotovýlety vrtulníkem. Slavnosti vyhledávají tisíce lidí, kvůli kterým se posílí vlakové i autobusové spoje.

Jakmile akce skončí, budou pořadatelé podle Demčáka hledat řešení, jak problémům se vstupenkami do budoucna zamezit. „Musíme vymyslet, jakým modelem půjdeme. Jestli budou výhradně elektronické vstupenky, nebo třeba systém hadrových náramků,“ nastínil. „Vůbec to nechápu, překvapilo nás to. Mysleli jsme si, že falšovat vstupenky na takovouto ,vesnickou‘ akci nemá nikdo zapotřebí,“ uzavřel starosta.