Ne každý měl takové štěstí jako například 82letá žena z Chrastavy, která loni podvodníkovi slíbila, že mu dá peníze, které vybere z účtu. Zachránila ji pouze přítomnost zetě v okamžiku dalšího telefonátu. Vzhledem k rostoucímu počtu těchto a podobných případů zařadila krajská policie trestnou činnost páchanou na seniorech na čtvrté místo ve svých prioritách na loňský rok. Na rok 2020 už však tento bod chybí.

„Byl zaznamenán pokles kriminality páchané na seniorech o 30 procent,“ vysvětlil ředitel policie Libereckého kraje Vladislav Husák, podle kterého jsou trestné činy týkající se starých lidí jedním z nejhorších, s čím se v jejich povolání mohou setkat. V roce 2018 bylo 134 obětí starších šedesáti let, o rok později to bylo 93. Podle policie může být jedním z důvodů poklesu i preventivní akce, které policie pořádá.

„V roce 2019 uskutečnilo Krajské ředitelství policie Libereckého kraje celkem 21 přednáškových aktivit zaměřených na seniory a trestnou činnost spojenou s touto cílovou skupinou. Dále medializujeme statistiky a konkrétní případy spojené se seniory a informujeme o výskytu nových forem kriminality či triků ze strany pachatelů, zvyšujeme povědomí o možných rizicích,“ popsala krajská policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Na prevenci státní policie spolupracuje s řadou dalších organizací, například s Českým svazem žen v Jablonci nad Nisou, Českým červeným křížem, Klubem seniorů v České Lípě nebo Komunitním střediskem Kontakt v Liberci. „Prevencí se zabýváme dlouhodobě. Kromě státní policie připravujeme přednášky i ve spolupráci s městskou policií nebo Českou obchodní inspekcí a samozřejmě s městem, kdy jsme se zapojili do kampaně Liberec proti šmejdům,“ objasnil ředitel Kontaktu Michael Dufek.

Organizace kromě toho pořádá pro své klienty například desetitýdenní kurz Seniorakademie, která je zaměřená na oblast zdraví, práva, psychologie a samozřejmě bezpečnosti. Podle Dufka bude letos po několika letech znovu otevřen kurz sebeobrany, na němž bude středisko také spolupracovat se státní policií.