Okamura ve volbě porazil dosavadního proděkana Jana Stolína. „V devítičlenném akademickém senátu získal v dnešní volbě šest hlasů,“ informoval mluvčí Technické univerzity Radek Pirkl.

Senátoři se mimo jiné rozhodovali, zda dát přednost kandidátovi zevnitř fakulty, nebo zvolit čerstvou mimouniverzitní „krev“. Jan Stolín totiž v Liberci působí už delší dobu, aktuálně je proděkanem pro pedagogickou činnost, vede také katedru environment designu. Osamu Okamura naproti tomu na fakultě nepůsobí.

Unikátní výstavu Magický Himálaj můžete stále zhlédnout v areálu bývalého libereckého výstaviště.
Kam za kulturou na Liberecku

Oba kandidáti se studentům, pedagogům a veřejnosti před volbou představili ve čtvrtek 17. ledna v univerzitní aule, kde přednesli své kandidátské projevy. Osamu Okamura v něm zmínil osm slabých stránek fakulty. „Nečekejte ode mne ale žádné revoluce. Děkan není člověk, který by zachraňoval školu jako Superman. Pokud uspěju, předpokládám spolupráci se všemi,“ zmínil tehdy Okamura.

Kromě zlepšení komunikace je podle Okamury nutné zastavit odcházení studentů, najít kvalitní náhradu za stárnoucí pedagogy nebo nalákat do Liberce více zahraničních studentů. „Jednou z možností je nastartovat obor akreditovaný v anglickém jazyce,“ předeslal s tím, že vzhledem ke svým dalším povinnostem se bude fakultě v prvním roce věnovat jen tři dny v týdnu.

Rektor Brzezina s kandidátem souhlasí

Fakultu tak po několika měsících opět povede řádně zvolený děkan. „Volbě byl přítomen také rektor Miroslav Brzezina, který senátorům oznámil, že proti kandidátovi nemá námitek a k jeho jmenování do funkce přistoupí v nejbližších dnech,“ uzavřel Pirkl.

Fakulta umění a architektury je jednou ze sedmi fakult liberecké univerzity. Založena byla v roce 1994. Prvním děkanem fakulty byl architekt Jiří Suchomel, jeho nástupci pak Zdeněk Lukeš či Bořek Šípek. Od roku 2012 stál v čele fakulty Zdeněk Fránek. Vloni v říjnu se ale rozhodl rezignovat, fakultu proto zatím dočasně vede opět Jiří Suchomel.

Liberecký bazén.
Odvolací soud potvrdil nevinu plavčíka libereckého bazénu, kde zahynul chlapec