Protestní akcí se snažila upozornit na hrozbu klimatické krize a nedostatečnost jejího řešení. Podobné akce hnutí zorganizovalo v minulých dnech také v Praze, Brně, Ostravě a Mladé Boleslavi.

Aktivisté blokádou silnice chtěli upozornit na fakt, že klimatická krize je už nyní hrozbou. Situace je podle nich vážná - umírají lesy, hroutí se ekosystémy, miliony lidí živoří v chudobě, objevují se čím dál častěji extremní výkyvy počasí, vyostřují se i povodně a sucha. Tvrdí, že takové jednání je neudržitelné a neslučitelné s budoucností přívětivou pro další generace. Zuzana Žežulková Maličká, která silnici zablokovala, je farmářka a má dvě dcery. Během protestu, kdy seděla na přechodu pro chodce poblíž zastávky Šaldovo náměstí v Liberci, měla na sobě transparent, na kterém stálo: "Jsem zděšená z toho, jak bude lidstvo trpět v důsledku klimatické krize". Na místě pak dodala, že bojí o budoucnost svých dětí. "Bojím se o nás o všechny, protože i nám hrozí nedostatek jídla, vody či úplný kolaps společnosti. Není to fikce - vědci se nás snaží varovat už dlouhá léta. Přesto jsou vůči tomu vlády po celém světě slepé. Vidím tento svůj čin jako poslední možnost, jak na tento problém upozornit,“ okomentovala svůj čin.

Pietní místo před provozovnou v Divišově ulici.
Střelba v Liberci: Lidé truchlí u cukrárny

Celý čin proběhl relativně pokojně bez jakékoliv potyčky, a když po několika minutách dorazila policie, Zuzana odmítla uposlechnout výzvu opustit vozovku, byla tedy odvlečena stranou. Na místě byla potom legitimována a policie ji odvezla na stanici. Akce na místě budila pozornost kolemjdoucích, kteří si protestující natáčeli nebo s ní mluvili.

Tato Rebelie jednoho je součástí již osm týdnů probíhající celorepublikové kampaně hnutí Extinction Rebellion, kdy si každý týden nejméně jeden člověk kdekoliv v republice podobným způsobem sedne do silnice až do svého odstranění policií ve snaze upozornit na katastrofickou hrozbu klimatické krize.