Smutné prvenství obhájilo Nové Město na Frýdlantsku. Opět jde o obec s největším podílem lidí v exekuci v celém kraji. Vyplývá to z nejnovějších údajů projektu Mapa exekucí. Podle těch se problém týká jedenácti set ze zdejších 3170 obyvatel starších patnácti let. Dluží tak asi každý třetí. Organizace Otevřená společnost a Ekumenická akademie přišly s mapou poprvé vloni. Nové údaje ukazují, že se problém stupňuje.

Mapa exekucí – Liberecký kraj
Exekuce. Liberecký kraj je třetí nejhorší

V celém Libereckém kraji je v exekuci přes 12 % obyvatel, o půl procenta více než před rokem. Počet exekucí roste i v samotném Novém Městě, a to i přesto, že se vedení města podle starosty Pavla Smutného situaci snaží už několik měsíců řešit. „Máme tu nově dluhovou poradnu, snažíme se především šířit osvětu, třeba i prostřednictvím městského zpravodaje,“ vysvětluje.

DLUHOVÝ TERÉNNÍ PRACOVNÍK

Město se kvůli řešení problému spojilo i s vládní Agenturou pro sociální začleňování. „Rádi bychom zřídili dluhového terénního pracovníka, který by navštěvoval rodiny, které by o jeho pomoc projevily zájem,“ popsal starosta. Dluhová poradna totiž nedostačuje vysokému zájmu místních. Kromě toho starosta doufá v legislativní změny, které by zabránily předlužování obyvatel. Exekuce nepochází pouze z nesplacených půjček, ale též třeba z účtů za telefon nebo energie.

Peníze. Ilustrační foto.
Liberci hrozí exekuce. Město musí zaplatit 600 tisíc korun

„V listopadu jsme ve městě zakázali podomní prodej,“ dodal starosta. Do problémů se totiž i kvůli němu dostávali starší lidé.To potvrzuje i autor mapy exekucí Radek Hábl. „Rok od roku v Česku přibývá exekucí vedených proti seniorům. Alarmující je také vysoký počet nejmladších dlužníků. Většina lidí v exekuci se ovšem nachází v produktivním věku, což má závažné ekonomické dopady,“ popsal.Že není jednoduché dostat se z dluhů, ukazuje i počet exekucí. V Novém Městě jich na každého dlužníka připadá v průměru 5,2. Každý tu průměrně dluží přes 200 tisíc korun.