Kolik přesně bývalých studentů úřad v Liberci tento rok v září zapsal, analytici zatím neví. „Pokud bychom vycházeli z loňských a předloňských čísel, kdy počet zaregistrovaných absolventů vzrostl shodně o zhruba sto čtyřicet, tak můžeme s podobným počtem počítat i letos,“ řekl referent zaměstnanosti liberecké pobočky Úřadu práce Petr Malkovský.

Absolventi zaujímají k hledání práce různé postoje. „Hledala jsem celé léto, ale našla jsem si jen brigádu na měsíc. Vystudovala jsem střední právní školu a na uplatnění v oboru jsem při svém hledání vůbec nenarazila,“ postěžovala si při čekání na úřadu práce absolventka Lucie Knípová. „Proto jsem tady, musím se zaregistrovat jako nezaměstnaná,“ dodala.

Ne každý mladý člověk však strávil letní dny nad inzeráty. „Přes prázdniny jsem nic nehledal, užíval jsem si poslední dva měsíce volna s označením student,“ představil druhou stranu mince absolvent Jiří Sejp, který spoléhá při shánění zaměstnání na známosti a pomoc úřadu.
Pro některé byla cesta na pracovní úřad jen nutnou formalitou. „Musím si teď dodělat jeden předmět z maturity a pokud vše vyjde, chtěl bych pak ještě na vysokou. Znovu bych se tak stal studentem a mohl bych se z databáze Úřadu práce zase odregistrovat,“ svěřil se Milan Anežka.

Analytici nemohou říci, o kolik v září navýší absolventi míru nezaměstnanosti. Číslo udávající nezaměstnanost totiž zahrnuje i ostatní uchazeče.

„Čistě teoreticky lze uvažovat, že pokud by došlo pouze k nárůstu počtu absolventů a počet ostatních uchazečů zůstal oproti předchozímu období neměnný, zvýšil by tento nárůst počtu absolventů míru nezaměstnanosti v průměru o 0,2 procenta v okrese Liberec i v Libereckém kraji,“ popsal modelovou situaci Malkovský. Hned však dodal, že k ní nikdy ve skutečnosti nedojde.

Katřina Vodičková