Slíbil to v odpovědi na dopis deseti europoslanců ze začátku dubna. Také potvrdil, že by se Petiční výbor parlamentu měl prioritně zabývat peticí 13 tisíc občanů z Liberecka hned při svém nejbližším jednání.

„Vstřícná odpověď pana Sassoliho potvrdila, že EU nechce nechat občany Liberecka na holičkách, a i na nejvyšších místech už si jsou vědomi citlivosti kauzy a mnohonásobného porušení unijního práva polskými úřady. Ve věci tak už aktivně jednají všechny potřebné orgány včetně Komise,“ komentoval odpověď europoslanec Tomáš Zdechovský, který dopis Sassolimu inicioval.

Turów.
Poslanci vyzvali vládu: Žalujte Polsko kvůli dolu Turów

„Další dobrou zprávou jsou i usnesení z české Sněmovny, kde nad věcí vyjádřili silné znepokojení a vyzvali ministerstvo zahraničních věcí i ministerstvo pro životní prostředí ke spolupráci, hledání co nejúčinnějšího řešení pro občany a k prověření možnosti podat na Polsko žalobu,“ dodal Zdechovský.

Těžba v polském dole Turów měla skončit k 30. dubnu 2020. Dále však pokračuje, ačkoli o prodloužení licence Polsko rozhodlo neveřejně, bez možnosti účasti české strany.