EVROPSKÝ DŮM

Teď v něm budou sídlit instituce, které žadatelům pomohou s vyřízením žádostí o eurodotace. „Nechtěli jsme, aby v sousedství krajského úřadu vznikl nějaký brownfield nebo tržnice, proto jsme objekt zakoupili a nechali ho přestavět na Evropský dům,“ uvedl při včerejším slavnostním otevření náměstek hejtmana Marek Pieter.

VŠE NA JEDNOM MÍSTĚ

Vyřizování dotací pro obec, neziskovky i soukromé podnikatele by tak mělo být jednodušší. Lidé už nebudou muset běhat po různých institucích po celém Liberci, ale najdou vše pod jednou střechou. „Žadatelé tu najdou kanceláře Euroregionu Nisa, agentury Czechinvest, Státní fond životního prostředí, Centrum pro regionální rozvoj ČR, Eurocentrum Liberec či Agenturu regionálního rozvoje. Všichni budou mít stejné nájemné ve výši 1 050 korun za metr čtvereční a rok,“ uvedla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

NAVÝŠENÍ CENY

Přestavba objektu z roku 1928 stála 96,7 milionů, o 3,3 miliony víc, než se očekávalo. „Při rekonstrukci tohoto typu, kdy zbyly jen nosné části a část obvodového zdiva a schodiště, je to prakticky zanedbatelné navýšení,“ řekl vedoucí odboru investic Vladimír Koudelka.

NÁJEMCI BUDOU PŘIBÝVAT

Kromě organizací spojených s Evropskou unií sídlí v Evropském domě i dispečink krajského koordinátora dopravy a v příštím roce se zde otevře i přepážkový prodej OPUSCard. Tím ale proměna okolí krajského úřadu nekončí. „V budově D by měl vzniknout podnikatelský inkubátor a místo pro archiv. Výhledově se tam pak počítá i s přemístěním jídelny pro zaměstnance kraje, která je dnes v kapacitně nevyhovujících prostorách,“ uvedl hejtman Martin Půta. V září by měl být rovněž znám vítěz architektonické soutěže na venkovní úpravy před krajským úřadem.