Zobrazovací metoda využívá magnetické pole, nikoli rentgenové paprsky, proto je k organismu šetrná a samotné vyšetření je tak velmi bezpečné. Na EUC klinice budou provádět standardní vyšetření hlavy, končetin a páteře. Specializovat se však pracoviště bude zejména na vyšetření kloubů a prsů.

„Jsme velmi rádi, že můžeme našim pacientům neustále zkvalitňovat nabízené zdravotnické služby. Rád bych vyzdvihl, že jsme jediné ambulantní zařízení v Libereckém kraji, které disponuje magnetickou rezonancí. Je tomu tak i díky velké podpoře Krajské nemocnice Liberec a Libereckého kraje,“ sdělil ředitel liberecké kliniky Radim Zika s tím, že jejich cílem je vyšetřit přibližně dvacet pacientů denně.

Specializované pracoviště disponuje špičkovým přístrojem Magnetom Altea. Jedná se o zařízení nové generace od společnosti Siemens Healthcare s prvky umělé inteligence, které nabízí pacientům větší pohodlí během vyšetření, kratší vyšetřovací dobu a vysokou přesnost stanovení diagnózy. 

„Magnetická rezonance nás díky vysokému prostorovému rozlišení detailně informuje o patologických ložiscích. Proto se řadí mezi přední zobrazovací metody. Od pacientů navíc nevyžaduje náročnou přípravu. Vyšetření se provádí vleže na stole, který pacienta následně ‚zaveze do tunelu‘. Celý proces je pak velmi rychlý a bezbolestný,“ vysvětlil princip metody primář Radiodiagnostického oddělení EUC Kliniky Liberec Jozef Prattinger.

Na vyšetření se může objednat každý bez ohledu na to, zda je pacientem kliniky či zda má trvalé bydliště v Liberci. Musí však mít žádanku od lékaře. „V budoucnu počítáme i s odpoledním provozem. Klinika má uzavřeny smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami,“ dodal vedoucí lékař pracoviště magnetické rezonance EUC Kliniky Liberec Martin Komár.