Podle libereckého europoslance Edvarda Kožušníka přitom nechybělo mnoho a možnost využití pomoci z Fondu solidarity protekla mezi prsty.

„Celková výše škod v Česku byla odhadnuta na 10,9 miliardy korun, což však představuje jen 0,3% českého HDP, nejednalo se tedy podle evropské legislativy o „závažnou přírodní katastrofu“, u níž je pomoc z Fondu solidarity prakticky samozřejmostí. Nakonec však Evropská komise uznala, že region byl zasažen mimořádnou katastrofou, která postihla podstatnou část obyvatelstva a má závažné a trvalé následky na životní podmínky a hospodářskou stabilitu regionu,“ uvedl Kožušník.

Jak řekl Deníku, o alokaci peněz konkrétním obcím a městům rozhodne Ministerstvo financí ČR, jehož odbor již zahájil komunikaci se starosty. „Třeba takový Frýdlant žádá na opravy 67 milionů, bude nutné ještě hodně jednat,“ podotkl europoslanec. O poskytnutí dotace mohou žádat pouze obce, města a kraj. Nikoliv soukromé subjekty. Například Chrastava by potřebovala 100 milionů na zničenou silnici z Andělské hory do Nové Vsi, neboť však není jejím vlastníkem, čeká, jak se rozhodne Liberecký kraj.

„Už požádali o dotaci, což je pro mě dobrá zpráva. Pro nás je podstatné, aby se to už opravilo,“ poznamenal starosta Chrastavy Michael Canov. Peníze z Evropského parlamentu vítá, není ale přesvědčen, že všechny skončí tam, kde mají. „Je to určitě lepší, než nic. Jestli ale ty peníze půjdou na komunikace, to zatím nikdo neví,“ podotkl.

Podle Edvarda Kožušníka má největší zásluhu na tom, že se České republice podařilo získat tak významnou sumu na odstranění škod, zejména samospráva, která statečně zvládla celou povodňovou situaci, a také vláda, která se v této otázce ukázala jako akceschopná. Stihla totiž pouhou desetitýdenní lhůtu pro podání žádosti.