Semily a Jablonec nad Nisou ji mají již za sebou, nově zavítala na Českolipsko.

Nemocnost v Liberci klesla za poslední týden o více jak dvě procenta a krajská hygienická stanice hlásí v krajském městě 1639 nemocných na sto tisíc obyvatel.

V celém kraji je sice číslo o něco vyšší, a to 1796 nemocných na sto tisíc obyvatel, nicméně i to je o 204 méně, než je vyhlašovaná epidemie.

Počet nemocných může být vyšší

„Podle hlášení pediatrů a praktických lékařů pro dospělé došlo v Libereckém kraji v 50. týdnu k poklesu nemocnosti. Ovšem vzhledem k tomu, že ne všichni nemocní, zejména ti s lehčími příznaky, navštívili lékaře v souladu s doporučením zdravotnické veřejnosti, lze předpokládat, že skutečný počet nemocných může být vyšší,“ upozornila Zuzana Balašová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci s tím, že i nadále doporučují v případě prvních příznaků nešířit onemocnění dále a zůstat doma. Spíše než na doporučení lidé slyší na nízkou nemocenskou, a proto často k lékaři nezamíří a léčí se sami. Své o tom ví i Hana Kopečná z Liberce.

„Minulý týden mi vystoupily teploty přes 38 C, bolelo mě v krku, klasicky se spustila rýma a bolelo mě úplně všechno. Nemůžu si však dovolit jít na neschopenku, když první tři dny bych byla doma úplně zadarmo,“ vysvětlila Hana Kopečná s tím, že situaci vyřešila tak, že chodila do práce a léčila se po odpoledních doma. Kromě toho ale dodala, že pokud jí onemocnění děti, ty rozhodně doma nechá.

Děti si nemoci předávají nejčastěji

Právě mezi dětmi se nemoci podle odborníků šíří nejčastěji. Již před časem proto hygienici předali prostřednictvím krajského úřadu do všech škol informaci, že žádají o takzvaný raní filtr, tzn., aby se omezilo docházení nemocných dětí do školských zařízení.

„Taková výzva visí i v naší mateřské škole. Chápu to a když mi dcera nastydla, nechala jsem ji raději doma, aby nešířila bacily dál,“ souhlasí jedna z dalších Liberečanek.

Současnému příznivě vypadajícímu vývoji nemocnosti v kraji by podle Zuzany Balašové, tiskové mluvčí KHS, mohly nahrávat i blížící se vánoční prázdniny. „Díky nim dojde k omezenému kontaktu dětí a nemoci se nebudou moci ve zvýšené míře šířit. Na druhou stranu však neradi odhadujeme budoucí vývoj, nejbližší aktuální čísla budeme znát v pátek,“ doplnila mluvčí Zuzana Balašová.