Pacientům se tak značně ulevilo. Už nemusí běžet s papírem v ruce a horečkou za svým zaměstnavatelem. „Sestra jen vyplnila formulář v počítači a řekla, že v práci mám jen nahlásit, že jsem nemocný. Telefonicky či smskou. Nic jsem do práce nemusel nosit, což je super. Člověk se nemusí o nic starat, žádné lístky na peníze a podobně,“ pochvaluje si novinku Pešír.

Zjednodušit systém bylo cílem projektu ministerstva práce a sociálních věcí. Tedy usnadnit život zaměstnancům, lékařům i zaměstnavatelům tím, že přenese sdílení informací mezi nimi do on-line prostředí. „Elektronické neschopenky mi rozhodně šetří čas. Už jen proto, že základní informace o pacientovi jsou na eNeschopence předvyplněné,“ říká obvodní lékařka z Jablonce Zdeňka Martínková.

A tak to taky funguje. Po zadání čísla pojištěnce se lékaři předvyplní údaje o pojištěnci z registru České správy sociálního zabezpečení, včetně údajů o zaměstnavateli. Pacient jen potvrdí správnost údajů. Lékař doplní diagnózu, datum vzniku pracovní neschopnosti a další doplňující údaje a vše elektronicky odešle na okresní správu sociálního zabezpečení. Lékaři pacientovi jen vytisknou papír, na který napíšou termín další prohlídky. Zaměstnavatel se o pracovní neschopnosti zaměstnance ihned dozví.

Technické problémy

Než nový systém začal fungovat, lékaři i nemocnice si však museli doplnit zdravotnický software, tak aby eNeschopenky mohli využívat. Tady ovšem někteří lékaři narazili na technické problémy. „S eNeschopenkami se setkáváme jak na straně jejich vydavatele, tak jako zaměstnavatelé. Je pravdou, že jsme před jejich spuštěním i po něm museli řešit řadu technických problémů, které nebyly na naší straně. Finančně nás jejich zavedení významně nezasáhlo, extrémně však časově ovlivnilo práci některých zaměstnanců. Ještě dnes se například setkáváme s problémem se zasíláním elektronických neschopenek do systému, které by mělo probíhat automaticky,“ uvádí mluvčí jablonecké nemocnice Petra Hybnerová.

Ta také připomněla zavedení eReceptů, které bylo pro jabloneckou nemocnici bezproblémové, což potvrdila i obvodní lékařka Martínková. „Každá novinka ze začátku nefunguje stoprocentně. Věřím, že se vše časem rozběhne tak, jak má, a budou všichni spokojeni,“ dodává lékařka.

Systém eNeschopenek znamená nahrazení stávajícího několik desítek let starého pětidílného papírového formuláře elektronickou komunikací mezi lékaři, zaměstnavateli a Českou správou sociálního zabezpečení. Projekt samotný se v praxi týká téměř 22 tisíc poskytovatelů zdravotních služeb, 280 tisíc zaměstnavatelů a 4,5 milionů pojištěnců.