„Oproti loňskému Kyrillu jsou následky mnohem menší a tady u nás na severu se opravdu nejedná o nic tragického. O poznání hůře dopadly lesy v západních, jižních Čechách či na Vysočině. Nás Emma naštěstí nezasáhla v takové míře,“ řekl Deníku Josef Rákosník z Lesní správy Ještěd. V lesích, které Lesní správa Ještěd spravuje, popadalo skoro 10 tisíc kubíků dřeva, tedy třetina celého kraje.

Škody, které způsobil loňský Kyrill byly asi pětkrát větší. „Kvůli němu totiž popadalo asi 150 tisíc kubíků. Díky dalším menším poryvům větru, které v průběhu roku proběhly, jsme se dostali až na 210 tisíc kubíků,“ konstatoval ředitel Lesů ČR Libereckého kraje Ludvík Řičář. Zpracování kalamity je už podle něj v plném proudu.

„Kalamita už se zpracovává a můžeme říci, že většina cest už je uvolněných a uklizených, jsou odstraněny vývraty a zlomy,“ uvedl Ludvík Řičář.

Jednotlivé lesní oblasti v kraji byly podle Řičáře zasaženy rovnoměrně, přesto se najdou místa, kde jsou škody větší než jinde. „Jedním z nich je oblast Jizerských hor nad Raspenavou. Tam je pruh lesa, kde vítr udeřil větší silou než jinde. Druhá taková oblast je v Jilemnici,“ vyjmenoval Řičář.

Lesníci musí polomy uklidit do května, aby se v lesích nepřemnožil zákeřný kůrovec, který napadá hlavně poškozené stromy. „Popadané dřevo teď nevyhnutelně napadne kůrovec a my nesmíme dopustit, aby tam dokončil svůj vývoj a rozšířil se na další dříví,“ vysvětlil Ludvík Řičář. Kůrovec je pro lesníky permanentním nebezpečím, proto jsou opatření proti němu vždy dělána preventivně ve větší míře, než by musela. „Nebezpečí kůrovce považujeme pořád za vysoké, takže opatření proti němu míváme raději preventivně předimenzované. To se nám vyplácí,“ doplnil Josef Rákosník.

Kvůli odklízením škod po Kyrillu neprobíhala v loňském roce v lesích Libereckého kraje téměř žádná těžba. Emma takové důsledky mít nebude. „Běžnou těžbu, kterou už máme na celý rok nasmlouvanou, pouze snížíme o výši té kalamity. Kvůli kalamitě budeme sice těžit jiné porosty, než které jsme měli naplánované, výše těžby se to ale nijak nedotkne. Kalamitu vytěžíme a budeme pokračovat v normálním hospodaření,“ uzavřel Rákosník.