Vedoucí dopravního odboru libereckého magistrátu Pavel Rychetský se má omluvit společnosti Eltodo-Citelum (EC). Firma se v současné době soudí s radnicí kvůli vypovězení smlouvy na správu veřejného osvětlení a světelné signalizace, o čemž Deník již několikrát informoval.

Právě u soudu před třemi týdny z úst Rychetského zaznělo, že EC ohrozilo životy lidí, když dopustilo, aby ve stejnou chvíli měli na semaforu zelenou tramvaj i chodci. „Na tento problém jsem několikrát poukazoval, ale bez výsledku. Přítomnost tramvaje na Šaldově náměstí nezaznamenalo speciální zařízení, bralo ji jako autobus. Jezdila tedy na autobusový signál, když měli chodci zelenou," uvedl u soudu Pavel Rychetský.

Rychetský, potažmo liberecká radnice, poškodili tímto tvrzením společnosti Eltodo dobrou pověst, míní vedení společnosti.

„Vyzývám vás, abyste odvolal své tvrzení, že naše společnost způsobila ohrožení chodců na přechodu na Šaldově náměstí," vzkázal Rychetskému a vedení Liberce otevřeným dopisem generální ředitel EC Vítězslav Chmelík.

Eltodo tvrdí, že radnice o možné kolizi v centru Liberce věděla. „Toto riziko akceptovalo město i policie," řekl mluvčí EC Richard Štrégl.

Zmiňovanou kolizi mohly a nejspíš stále mohou podle Eltoda způsobit například nedisciplinovanost řidičů nebo porucha, kterou mělo ale město okamžitě hlásit dopravnímu podniku s požadavkem na zvýšení bezporuchovosti.

„Pokud tramvaj vjížděla na přechod pro chodce v době, kdy na něm již svítila zelená, mohlo to být způsobeno tím, že průjezd tramvaje trval kvůli neukázněným řidičům déle, než je spočítaný a nastavený vyklizovací čas pro průjezd křižovatkou," popsal Chmelík. A nebo jel její řidič vědomě na signál volno, který byl určený autobusu odbočujícímu do Sokolské ulice," doplnil vysvětlení.

„Pokud byla signalizace porouchaná, pak oprava vadného detekčního zařízení, které způsobovalo, že nebyla na vjezdu identifikována tramvaj, a tudíž řadič křižovatky nezapínal volný průjezd tramvaje, je plně v kompetenci Dopravního podniku města Liberce a Jablonce," dodal Chmelík.

Vedení Liberce se nechce k věci zatím vyjadřovat. „Otevřený dopis jsme od Eltoda ještě neobdrželi, proto nebudeme nic komentovat," uvedla primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD).

Sám Rychetský EC vzkazuje, že se omlouvat nebude. „U soudu jsem řekl svůj názor a ať mi vyvrátí, že nebylo povinností správce konat, když zjistili závadu," sdělil Rychetský.

Soudní spor

 Současné vedení města považuje zakázku s Eltodem uzavřenou na 15 let za nevýhodnou. Liberec od smlouvy uzavřené v roce 2006 odstoupil k 31. prosinci 2012 s odůvodněním, že Eltodo ji opakovaně porušovalo. Ať spor dopadne jakkoli, bude muset Liberec zaplatit firmě za předchozí investice kolem sto milionů korun. Eltodo výpověď neuznává, a tak se o veřejné osvětlení nyní stará město i soukromá firma. „Posíláme městu faktury, to nám je ale neproplácí," uzavřel Chmelík.