Předběžným opatřením tak rozhodl v prosinci loňského roku Okresní soud v Liberci. Město přitom už v polovině roku 2012 odstoupilo od smlouvy.

Soud rozhodl! Eltodo zatím zůstává

„Předběžné opatření má za důsledek to, že společnost Eltodo od prvního ledna dále vykonává tuto činnost pro město Liberec," vysvětlil náměstek primátorky Lukáš Martin.

Město se proti předběžnému opatření okresního soudu odvolalo. Rozhodnout tak bude muset až krajský soud. Do té doby zůstane Eltodo správcem světelných křižovatek a osvětlení v Liberci.

„Bude tomu tak do té doby, než krajský soud rozhodne jinak," doplnil náměstek.

Hlavním důvodem odstoupení od smlouvy je podle primátorky města Martiny Rosenbergové nedodání dopravní ústředny, která slouží k řízení světelných křižovatek.

„Chyb z jejich strany bylo víc. Díky předběžnému opatření teď Eltodo může vytýkaná pochybení napravovat," doplnila Martina Rosenbergová.

Dopisy, dopisy a zase dopisy

Podle ní firma navíc bombarduje radnici několika dopisy měsíčně.

„Eltodo zvolilo takovou zvláštní taktiku. Každý týden nám posílají nejméně tři dopisy a my, jelikož jsme v zákonné lhůtě povinni odpovídat, nemáme čas téměř na nic jiného. Je to takové zajímavé partnerství," dodala primátorka města.

„Předběžné opatření má za důsledek to, že společnost Eltodo od prvního ledna dále vykonává tuto činnost pro město Liberec."

Eltodo začalo v roce 2006 spravovat veřejné osvětlení v Liberci. Smlouva na 15 let byla podmíněná investicí 169 milionů korun. Eltodo jich za 6 let investovalo 112. Městu se ale roční platba Eltodu zdá příliš vysoká, a proto odstoupilo od smlouvy.

Ředitel společnosti Eltodo Vítězslav Chmelík však tvrzení města už dříve zpochybnil. Podle něho by Liberec s novým správcem veřejného osvětlení neušetřil.

„Toto tvrzení je účelová lež, která má ospravedlnit výpověď smlouvy před veřejností. Město žádné peníze neušetří," řekl v polovině minulého roku Deníku a dodal: „I kdyby teoreticky soud rozhodl, že Liberec odstoupil od smlouvy oprávněně, tak město nám bude muset tyto investice stejně zaplatit."