Nový odbavovací systém je od soboty plně funkční ve všech autobusech a tramvajích v Liberci. Jeho spuštění předcházel testovací provoz, který podle mluvčí dopravního podniku Martiny Poršové žádné nedostatky neodhalil. "V souvislosti se zavedením nového odbavovacího systému ve vozidlech MHD evidujeme od zákazníků spíše dotazy, stížnosti v malém množství," uvedla.

Komplikace podle ní občas cestujícím způsobilo citlivé čidlo odbavovacího zařízení. "A tak se ještě před zadáním požadované jízdenky může na zařízení objevit nápis - Chyba při odbavení. V tomto případě je nutné pouze podržet platební nosič, platební kartu nebo Opuscard kartu, dál od zařízení a požadovaný výběr jízdenky zopakovat," dodala.

V Hospodě u Kryštofa finišují poslední úpravy.
Hospoda U Kryštofa ožije na Zelený čtvrtek. Láká na českou kuchyni i historii

Jednou z novinek je nákup jízdenky pro cestování na všech linkách IDOL v Libereckém kraji. Jednoduše řečeno, cestující si může zakoupit jízdní doklad do jiné zóny v rámci kraje, než v jaké se aktuálně nachází. V liberecké MHD si tak například zakoupí požadovanou jízdenku do cílové stanice v České Lípě. Po zaplacení obdrží vytištěnou jízdenku, jejíž součástí je i QR kód. Jím se poté prokazuje při přestupech.

Za nový systém zaplatil dopravní podnik téměř za 11 milionů korun. Do svých tramvají a autobusů si pořídil 340 odbavovacích zařízení, takzvaných validátorů. Platit přes ně je možné bankovní kartou i elektronickou peněženkou Opuscard a také novější Opuscard+.

Mohlo by vás zajímat: Odstartovala sezóna libereckých Všehotrhů. Blešák lákal na „krámy“ nejen z půdy

Zdroj: Martin Štefanov