Rozhodně nejdou přehlédnout. Lemují výhled od Hrádku, prosvítají mezi domy v Chrastavě, vidět jsou až od Liberce. Třináct stožárů větrných elektráren vyrostlo na kopci nad Václavicemi skoro jako houby po dešti. První stožár byl vztyčen v půlce června, teď už stojí všechny. „Naštěstí přímo ze vsi tolik vidět nejsou, kryjí je stromy a taky jsme níž. Ale pár lidí už začalo nadávat, že mají výhled přímo na ty stožáry,“ řekl Deníku jeden z chalupářů ve Václavicích.

VÝJIMKA MINISTERSTVA

Větrný park Václavice bude druhým největším v republice, před ním už je jen 21 turbín v Kryštofových Hamrech v Krušných Horách, které dokáží zásobovat ročně 30 000 domácností.

První ze třinácti větrných elektráren už začíná růst. Dodavatel turbín je německá firma Senvion, provozovatelem elektráren pak pražská firma Cergeros.
Větrný park nad Václavicemi už začíná růst

Předpokládaná roční výroba z Václavic by měla odpovídat spotřebě přibližně 15 000 domácností nebo spotřebě 35 000 tun hnědého uhlí. Stožáry patří společnosti Solar city, za kterou stojí firma JRD. Výstavba větrného parku je přijde na 1,1 miliardy korun. I když se v roce 2014 zrušila novelou zákona podpora pro výrobu zelenou energie, Václavice mají v tomto štěstí. Výkupní ceny tu pojedou ještě podle starých pravidel, protože nejde o zbrusu nový projekt, ale o věc, která se táhne už od roku 2005. Má to jen jedinou podmínku, elektřinu musí turbíny začít vyrábět do konce letošního roku. „Autorizace ministerstva průmyslu zajišťuje podporu výkupními cenami na úrovni 1,93 koruny za kilowatthodinu,“ uvedl jednatel Solar city Marek Lang.

Elektrárny z Václavic by do sítě měly ročně dodat 52 gigawatthodin. „To znamenalo, že bychom v rámci českých větrných elektráren přidali zhruba deset procent celkového výkonu,“ dodal Lang.

Torzo slavného voříška teď bude čekat na opravu uvnitř orloje.
Vandalové zničili symbol Kryštofova Údolí. Čůrajícího voříška

Na elektrárnách by mělo vydělat i město Hrádek nad Nisou, respektive místní části Václavice a Uhelná. „Město by po kolaudaci mělo získat do vlastnictví jednu z věží. Václavice a Uhelná by pak měly mít roční garantovaný příjem do fondu rozvoje ve výši cca 2 miliony korun,“ uvedl starosta Hrádku Josef Horinka s tím, že jednání s firmou ještě běží. Jednou z priorit, na kterou by peníze měly jít, bude výstavba vodovodu.