Jenže silničáři jsou v tom tak trochu nevinně, solit tady totiž nemohou. Proti výjimce ze zákona o zákazu chemického posypu cest v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory (CHKO) se k ministerstvu životního prostředí odvolal spolek Tanvald 21. století. Resort slibuje, že to vyřídí ještě letos.

„Odvolání proti výjimce, kterou udělila správa CHKO, jsme obdrželi minulý týden, zákonné lhůty jsou 30 až 90 dní. Vzhledem k tomu, že se jedná o bezpečnost silničního provozu, se budeme snažit rozhodnout ve věci co nejdříve, tedy ještě do konce roku,“ potvrdila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

NEPŘÍZNIVÉ PODMÍNKY

Do rozhodnutí resortu sem sypače se solí nesmí. Respektive mohou, ale jen za mimořádně nepřívětivých klimatických podmínek. „Pokud se na silnicích objeví ledovka či námraza, můžeme solit i tam, kde výjimku zatím nemáme,“ upozornil dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje (KSS LK) Pavel Pospíšil. „Musíme jen ihned informovat správu CHKO,“ upřesnil.

Spolek podal odvolání proti výjimce solení v CHKO na všech úsecích, které KSS LK chemicky ošetřuje. „Nesmíme tak dnes solit na silnicích z České chalupy k centrálnímu parkovišti v Bedřichově, z Horního Tanvaldu a ze Smržovky ke skiareálu Tanvaldský Špičák, na úseku přes Kamenici k továrně Detoa a v Desné na vozovce směrem z centra města k Protržené přehradě,“ vypočítal Pospíšil. 

Sypače tak nesmí chemicky ošetřovat i silnici vedoucí k vlekům na Tanvaldském Špičáku. „Jezdí tudy až 90 procent všech našich zákazníků. Silnice se ale neklikatí, nevede do velkého kopce, tudíž její sjízdnost není nijak komplikovaná,“ popsal Petr Bažant, mluvčí společnosti Ski Bižu, která na Špičáku provozuje vleky.

Spolek argumentuje znečištěním přírody solí a solankou. Využila k tomu zprávu řešitele monitoringu vlivu zimní údržby silnic Václava Martinovského. „Byla prokázána vysoká kontaminace půdy do vzdálenosti dvou metrů od okraje vozovky a do pěti metrů sice nízká, ale přesto kontaminace. Dále bylo prokázáno znečištění dvou zdrojů pitné vody,“ vysvětlila za spolek Dana Ferynová.

Právě znečištění dvou pramenů je pro spolek nepřijatelné. „Co budeme pít poté, až se takto zničí další zdroje, čím budeme zalévat zeleninu, až ty zdroje zničíme? Hotovými penězi, platební kartou či šekem asi dost těžko,“ řekla Ferynová.Naopak CHKO má svůj monitoring působení chemického posypu v Jizerských horách na rostliny či vodu. „A z této studie nevyšlo nic, co by nám bránilo, abychom tuto výjimku nadále nepovolovali,“ uvedl regionální ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny Jiří Hušek.

Na silničáře se valí kritika ze všech stran. „Už za mnou byli zástupci několika zdejších firem s tím, že se jim třeba špatně zásobuje, ale bohužel musí počkat,“ popsal starosta Desné Jaroslav Kořínek.