„Čištění trvalo čtyři měsíce a nákladní auta odvezla více než 20 tisíc metrů krychlových bahna. Skončilo na orné půdě tamního zemědělce," vysvětluje Václav Šrédl z Agentury. Odbahnění bylo potřeba. Rybník totiž už vodní plochu téměř nepřipomínal.

„Vypadal vlastně spíš jako mokrá louka, byl celý pokryt rákosím," popisuje Šrédl. Estetická stránka věci ale není hlavním důvodem, proč se ekologové do obnovy rybníku pustili. „Prostředí přestávalo vyhovovat vzácným biotopům," vysvětlila pravý důvod Šárka Mazánková z Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Ohrožena podle ní byla například masožravá bublinatka jižní, která potřebuje hlubší a čistší vodu nebo další vodní rostlina ďáblík bahenní.

Úpravy Dubového rybníka, který je součástí přírodní rezervace Meandry Smědé, zahrnuly také opravu hráze nebo vykopání příkopu podél břehu. „Ten má velký význam. Má ochránit dva hnízdící páry chráněných jeřábů popelavých před černou zvěří, která v minulosti kvůli terénu napadala hnízda a ptákům se tak nepovedlo vyvést mladé," říká Mazánková.

Práce na největším rybníce na Frýdlantsku Dubáku i sousedním Černém rybníce přišly na 7 a půl milionu korun. Jde o cennou lokalitu, které odborníci pro její rozmanitost přezdívají Amazonie a kromě už zmiňovaných druhů tam žije i například silně ohrožený rdest alpský.

Správu Dubského rybníku nově přebírá Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Ta počítá i s jeho využitím pro veřejnost. Pořádat chce například veřejné výlovy s ukázkou filetování a přípravy ryb.