Veletrh je rozdělen do několika sekcí, které pokrývají všechny věkové i společenské kategorie. Zatímco Educa Expo prezentuje střední školy a zaměstnavatele, Educa Kids se zaměřuje na program pro děti. Do veletrhu se zapojila i krajská pobočka Úřadu práce České republiky, která zde představí své služby. „Zaměříme poradenství nejen na mladé návštěvníky, ale také jejich rodiče nebo pedagogy. Žákům, kteří se rozhodují o svém dalším studiu a svém budoucím uplatnění, bude k dispozici poradenství k volbě povolání, testovací programy, mnoho užitečných informací a zkušení kariéroví poradci,“ zdůraznil Pavel Dymokurský z Úřadu práce ČR.

Tradiční Educa Expo představí střední, vyšší i odborné školy a zaměstnavatele nejen ze severních Čech. Přehlídka škol a zaměstnavatelů se uskuteční od 13. do 15. října v Home Credit Areně. Součástí budou přednášky, workshopy, soutěže nebo kariérní poradenství. Aktuálně je přihlášeno 54 škol a 45 firem a institucí. „Pevně věřím, že si zájemci rozšíří své obzory a pochopí, že vzdělání není jen otázkou školní docházky, ale je to celoživotní proces, díky němuž člověk zraje, vyvíjí se a posouvá náš svět stále kupředu,“ podotkl náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost Dan Ramzer.

Prototyp vesty při testech viditelnosti.
Bezpečně a stylově. Na univerzitě vytvořili 3D tkaninu s bezpečnostními prvky

Novinku letošního ročníku představuje kategorie Educa Event propojující širokou a odbornou veřejnost. Zaměří se na témata z oblasti vzdělávání a osobnostního rozvoje. V budově G Technické univerzity v Liberci proběhne přednáška Ladislava Špačka Etiketa ve zkratce. EDUconference na téma Za horizonty komfortu, která se uskuteční v Home Credit Areně, je zase věnována všem, kteří se zajímají o seberozvoj. Několik řečníků prostřednictvím vlastních příběhů návštěvníkům poradí jak na profesní i osobní úspěch. „Jsem rád, že se do této akce zapojily organizace zřízené Libereckým krajem. Považuji za důležité propojení výrobní a vzdělávací sféry, což ve svém důsledku vede i k lepšímu životu v regionu,“ dodal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Prostřednictvím sekce Educa Kids se snaží pořadatelé veletrhu hravou formou vzbudit zájem o vzdělávání u dětí. Zábavnou vzdělávací formou chtějí nabídnout program pro děti a celé rodiny. „Na programu se podílí několik významných organizací, například Krajská vědecká knihovna v Liberci, Zoo Liberec nebo centrum iQLANDIA. Do Educa Kids se zapojila i okolní města jako Česká Lípa nebo Hrádek nad Nisou, která též přichystala na týden vzdělávání pro děti doprovodný program,“ upřesnil Přinda.

Pro žáky druhého stupně ZŠ, kteří se rozhodují, jakou střední školu vybrat a rádi by navštívili vybrané firmy a poznali uplatnění v praxi, je připravena sekce Educa Visit, která bude probíhat od 10. do 14. října.