Liberec – Dívat se z oken svých bytů do dvora, který nemohou užívat. Nemohou tu věšet prádlo, nemohou si zde hrát jejich děti, nemohou tu parkovat auta a lidé si jen tak sednout na lavičku.

Taková vize přivedla některé obyvatele domů na ulicích Metelkova, Okružní a Jungmannova až na liberecké zastupitelstvo. Rada města totiž schválila záměr vnitroblok prodat jedinému zájemci, který se do privatizačního řízení přihlásil. Desítkám obyvatel okolních domů by tedy skutečně hrozilo, že nebudou mít do dvora po prodeji přístup.

„Jsme proti prodeji. A žádáme zastupitele, aby privatizaci ještě odložili. Sama bydlím v domě jen něco přes rok, ale určitě tu chci žít i nadále. Neumím si představit, že by dvůr město prodalo, a my tam nemohli chodit, a ani třeba parkovat,“ mluvila k zastupitelům za vlastníky okolních bytů Libuše Tenglerová.

Nemůžeme řešit sousedské spory

Jak upozornil primátor Jiří Kittner (ODS), spor o to, zda prodat či nikoliv, se táhne už přes dva roky. Podle vedení města měli obyvatelé okolních domů vnitroblok o rozloze 4 tisíce metrů čtverečních od města koupit společně. Tak by o něj nepřišli.

Jenomže vlastníci bytů nejsou schopni se dohodnout a do privatizace jít společně. Někteří ani o podíl na pozemku nestojí.
„Ale my nemůžeme dělat rozhodčího ve sporech sousedů. Privatizace se táhne už dva roky a ti lidé se nejsou schopní spolu domluvit,“ zdůraznil primátor Kittner.

„Chyba se stala někdy v první polovině 90. let, kdy si lidé kupovali byty od města do svého vlastnictví. Bylo chybou prodávat byty bez dvoru mezi domy,“ doplnil.

Do privatizace se jako jediný přihlásil známý liberecký podnikatel v nemovitostech Alexandr Kendik, který v jednom z domů vlastní byty. Automaticky by měl tedy vnitroblok získat, když se jiní zájemci neobjevili. Město si po snížení hodnoty pozemku cení vnitroblok na něco přes 1,5 milionu korun.
Jak upozornil Jiří Rutkovský ze sdružení Cyklisté Liberecka, prodávaný pozemek sahá až po zdi domů.

„Může se stát, že bez souhlasu nového vlastníka dvora sem nebudou moci vjet žádná auta, a to ani opravářů v případě nějaké havárie. Prodej vnitrobloku jedinému zájemci by tak mohl lidem hodně zkomplikovat život. K tomu nebudou mít lidé, co tu bydlí, kde parkovat,“ vysvětlil Jiří Rutkovský.
Po prodeji dvora jednomu vlastníkovi by také klesla cena bytů v domech.

„Chceme, aby náš dvůr byl zachován jako veřejné prostranství, aby zůstal v majetku města. Někteří obyvatelé ani podíl na pozemku koupit nechtějí. Jsou třeba důchodci a nemají na to peníze,“ připomněla už před časem za obyvatele Eliška Šíblová.

Na jednání zastupitelstva navrhl ještě před hlasováním opoziční zastupitel Jiří Šolc (SOS pro Liberec), aby obyvatelé domů předložili nějaký termín, do kdy jsou schopni věc společně s městem vyřešit. „Myslím, že bychom se mohli dohodnout, že do roka vyřešíme, co dělat dál. Jinak se totiž bude věc táhnout další dva roky,“ řekl Jiří Šolc.

O návrhu prodat vnitroblok jedinému zájemci i přes nesouhlas obyvatel posléze nechal primátor hlasovat. Většina zastupitelů smetla privatizaci dvoru ze stolu.

„Věc se vrací do Rady města,“ uzavřel jednání o vnitrobloku Jiří Kittner.

Dvorek je zanedbaný, je tu staré pískoviště, řada kovových sušáků na prádlo a kus trávníku. Na obnově vnitrobloku se chtěli proto podílet spolu se sdružením Čmelák i samotní obyvatelé. Společně pak chtěli požádat Nadaci VIA o dotaci 200 tisíc korun na revitalizaci této plochy.

„Je nás kolem 150 vlastníků, a mezi nimi jsou i velcí podnikatelé, kteří skoupili celé vchody s desítkami bytů. Nejsme schopni se všichni dohodnout a dvorek společně koupit, protože většinoví majitelé mají o jeho využití jiné představy,“ poznamenala Eliška Šíblová.