Ne. Symbolická cena jedné koruny platila pouze v úterý 21. září a dráhy ji zavedly, aby přivedly na regionální spoje nové zákazníky.

„Chceme touto cestou upozornit lidi na možnosti přepravy regionální železnicí,“ popsal dopravní specialista Českých drah Jindřich Berounský. „Také nám jde o propagaci nové zastávky Jablonec – Centrum, která se ale pomalu začíná plnit.“

Vlak z Liberce do Jablonce staví pouze ve Vratislavicích nad Nisou a v Rochlici, jinak jede přímo. Podle Berounského denně přepraví v obou směrech až 2000 lidí. Jízda dlouhá 12 kilometrů normálně stojí 23 korun, zpáteční pak téměř dvojnásobek.

Poslední vlak z Liberce odjíždí směrem na Jablonec ve 23.15. V opačném směru pak ve 22.06, lidé ale mohou lepší cenu využít ještě dnes, ve středu. Korunu totiž zaplatíte za zpáteční jízdenku, která platí až do středeční půlnoci. Akci Českých drah v úterý využil například patnáctiletý Dominik z Jablonce, který denně dojíždí do libereckých Kateřinek.

„Nestihli jsme si zařídit předplacenou kartu, tak se zatím dopravuji na lístky,“ vysvětluje učeň. Sice musel vstávat o dvacet minut dříve, aby mu spoje navazovaly, ale nelituje. „Ušetřený rozdíl za jízdné jsem s mamčiným svolením proměnil za větší sladkou svačinu,“ směje se chlapec.

Nabídky cestování za korunu využily během úterý desítky lidí. Linka z Liberce do Jablonce má největší konkurenci v tramvajových linkách Dopravního podniku města Liberce, které odjíždí co čtvrthodinu.

Propagační akce Českých drah drasticky zlevnila jízdné mezi Libercem a Jabloncem.

ANKETA: Víte, že jste mohli cestovat do Jablonce za korunu?

Andrea Koutová,
38 let, Jablonec n. N.
Věděla jsem to a využila. Naplánovala jsem si s kamarádkou výlet do Liberce. Je to příjemné, rozhodně příjemnější než cestování tramvají.

Ilona Vaňková,
42 let, Jablonec n. N.
Ano, dozvěděla jsem se to z letáčku, který jsme měli ve schránce. Udělala jsem si výlet do Liberce. Tahle akce přiláká lidi, kteří vlakem jinak nejezdí.

Andrea Jínová,
26 let, Liberec
Nevěděla jsem to, ale určitě to bylo výhodné. Do Jablonce nejezdím, ale kdybych náhodou zrovna potřebovala, tak bych toho určitě využila.

Jar. Kuttelwachser,
65 let, Liberec
Ano, přišel nám letáček do poštovní schránky. Já ale jezdím autem, tak pro mě by to nebylo. Ale pro ty, co využívají hromadnou dopravu to bylo fajn.

Ilona Šťastná,
80 let, Liberec
Vůbec jsem to netušila.
Pro ostatní je to určitě výhodná nabídka. Já jezdím zadarmo stále, protože jsem už více jak dvacet let v invalidním důchodu.