V noci ze středy na čtvrtek začala dívku trápit horečka, zimnice a bolest celého těla. Když pak horečka neustoupila ani přes den a ve čtvrtek odpoledne se dívce na kůži začaly objevovat podezřelé červené skvrny, přivolala si sama sanitku. Z libereckého infekčního oddělení ji posléze s vážným podezřením na meningokokovou infekci transportoval vrtulník na specializované pracoviště Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Boj o život nakonec dvaadvacetiletá studentka z Jablonce nad Nisou vyhrála a v nejbližších dnech bude moct nemocnici opustit. „Předpokládáme, že začátkem příštího týdne bude dívka propuštěna do domácí péče,“ sdělil Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní, která sdružuje pětici nemocnic v Ústeckém kraji. Jestli dívku skutečně napadl virus meningokoka, budou lékaři vědět během pondělka.

Krajská hygienická stanice Libereckého kraje ihned po zjištění možnosti invazivního meningokokového onemocnění studentky zavedla na liberecké univerzitě, pod kterou Ústav zdravotnických studií spadá, přísná protiepidemická opatření. „Hygieně jsme předali kontakty na studenty i vyučující, kteří přišli nebo mohli přijít se studentkou do styku,“ řekla Deníku mluvčí Technické univerzity Jaroslava Kočárková s tím, že nakažená dívka nebydlelí na kolejích, ale do školy dojíždí.

Nastalou situaci potom komplikoval fakt, že řada studentů už byla v pátek z Liberce pryč. „Jsme proto v kontaktu s hygieniky v celé zemi,“ sdělila epidemiložka z Krajské hygienické stanice Jana Prattingerová.

Onemocnění mladé dívky, pokud se potvrdí jeho pravděpodobný původce, je již sedmým letošním případem smrtícího meningokokového viru v Libereckém kraji. „Už v dubnu tak vyrovnáme statistiky za celý loňský rok,“ konstatovala Jana Prattingerová. Meningokok letos napadl v kraji čtyři děti a tři dospělé a vyžádal už si jeden život. Na začátku dubna zemřel na následky tohoto onemocnění tříletý chlapec z Liberecka.

Očkováním lze předejít onemocněním typu C a možná je i vakcinace proti typu A, která je vhodná jako prevence před cestami. Proti typu B, kterým onemocněli všichni letošní nakažení, zatím vakcína neexistuje.

Očkování proti typu C provádí v Liberci Zdravotní ústav. „Mámě dvě očkovací látky proti typu C. První z nich je polysacharidová vakcína, která stojí 395 korun a má tříletou účinnost. Druhá se jmenuje Neis Vac C. Za jednu dávku se platí 870 korun s tím, že u dětí do jednoho roku jsou potřeba dvě dávky, u ostatních stačí jedna. Tato vakcína vydrží deset let a zatím jí máme dostatek,“ sdělila Marta Pivrncová ze Zdravotního ústavu.

Meningokok může postihnout člověka v kterémkoliv věku, nejrizikovějšími skupinami jsou ale děti do dvou let, dospívající a staří lidé. První příznaky nemoci bývají různorodé (náhlé bolesti břicha, hlavy, malátnosti). Lidé by tyto příznaky neměli podceňovat, protože inkubační doba nemoci je velmi krátká a po jejím propuknutí nastává hra o čas.

ve spolupráci s Radkem Nohlem