Výjimkou není ani Střední odborná škola v Liberci, kde budoucí zahradníci v rámci praxe připravují dušičkové dekorace. Jejich výrobky následně putují do školní prodejny.

„Posledních čtrnáct dní se zaměřujeme na tvorbu zelených věnců z chvojí a takzvané dušičkové misky. Jejich základ tvoří jehličnany, které doplňujeme stálezelenými dřevinami jako buxus či mahónie a jako ozdoba slouží sušené či umělé rostliny,“ přiblížila učitelka odborného výcviku a vedoucí školního zahradnictví Pavla Švestková s tím, že veškeré sušené rostliny, které používají, si vypěstují přes prázdniny. „Máme vypěstované své chryzantémy, které se v červnu řízkovaly a teď jsou krásně rozkvetlé. Lze si odnést jak řezané, tak i v květináči,“ dodala.

Odměnou studentům za jejich šikovnost je zájem zákazníků, kteří už od minulého týdne chodí do školního zahradnictví pro dušičkovou výzdobu. Velký zájem je o klasické věnce, kterých už prodali přes 150 kousků. „Ozdobený zelený věneček o průměru 20 centimetrů a dušičkové misky stojí od 145 korun, cena se zvyšuje s rostoucí velikostí. Zdobené koše si zájemce pořídí za 290 korun a cena kytic na položení a věnečků začíná na 75 korunách,“ informovala Pavla Švestková.

Školní prodejna je otevřená od pondělí do pátku, a to od 10 hodin do 15.30, v pátek zavírají o půl hodiny dříve. A přestože na tento týden připadají podzimní prázdniny, zájemci mohou dorazit.

Rekonstrukce budovy Uran v Liberci.
Nový plášť a zázemí pro autobusák. Rekonstrukce Uranu je v plném proudu

Z podzimní výzdoby pak plynule přejdou na vánoční. Kromě vypěstovaných vánočních hvězd plánují vyrábět věnce na dveře, adventní věnce, štědrovečerní svícny. „Naší fantazii se meze nekladou,“ dodala vedoucí se smíchem.

Frmol teprve čekají

Na podzimní sezonu se dva měsíce dopředu připravují i žáci Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu. Vše začíná přípravou sušených květin, ze kterých uvazují kytice různých druhů, jež následně používají jako přízdobu na dekorační výrobky. Mezitím si chystají chvojí, bez kterého se dušičkové věnce neobejdou.

„S blížícím se koncem října naše žákyně a žáci učebního oboru Zahradník dozdobí připravené základy sušenými květy, šiškami, stuhou a jiným dekoračním materiálem. Následně výrobky putují do školní prodejny. Aby si přišel na své každý zákazník, aranžujeme a ladíme podzimní výrobky do několika různých barev,“ sdělil ředitel frýdlantské školy Miroslav Kudrna s tím, že jejich výrobky jsou k dostání i v hejnickém klášteře.

Dušičkové aranžmá nabízí květinářství v Revoluční ulici v Liberci. Podle místní floristky Lenky Honíškové je v oblibě hlavně přírodní výzdoba. Její slova potvrdila i jedna ze zákaznic. „Šla jsem na jistotu. Vybírám dušičkové misky z přírodních materiálů. A jelikož mě čeká příští týden běhání po doktorech, plánuji jít na hřbitov už tento týden,“ svěřila se seniorka.

Zdroj: Jiří Louda

Pestrý výběr dušičkového zboží najdou zájemci také v libereckém květinářství v Moskevské ulici. Vedle přírodních, oříškových či šiškových věnců nechybí ani věnečky do kolumbária či na požádaní vazby zeleně určené na rozptylovou loučku. „Zatím to zvládáme. Myslím si, že největší frmol nastane během podzimních prázdnin,“ podotkla Vítězslava Bulířová.

Přírodní věnec s přízdobou o průměru 20 centimetrů vyjde na 259 korun, s barvením na 280 korun. Věneček do kolumbária stojí 49 korun, za oříškový věnec zaplatí zákazník 159 korun. „Snažíme se držet loňské ceny, prozatím se nám to daří. Doufáme, že nebudeme muset navyšovat,“ dodala Bulířová.

Dušičkové košíky, kytice na hrob, věnečky či mísy s vřesy a chryzantémy v přírodním stylu si připravila Helena Hudíková z květinářství Kamila, které je nově otevřeno od září v obchodním centru Luna na sídlišti Kunratická. Ceny se pohybují od 99 korun za věnečky do kolumbária až do 499 korun za ten největší sortiment.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy Češi obecně na Dušičkách příliš nešetří. Svátek zesnulých se tak pro prodejce a trhovce pravidelně umisťuje na čtvrté příčce nejvýznamnějších českých svátků, dohání i Vánoce, Velikonoce a silvestrovské oslavy Nového roku. Kvůli inflaci a loňské energetické krizi byly Dušičky před rokem nejdražší v české historii, lidé za dekorace, aranže a věnce na uctění památky zemřelých utratili 1,3 miliardy korun. V průměru to vychází asi na 190 korun za osobu.