Dlouhá léta trvající rekonstrukce domu je již dokončena a v objektu by se měla během několika měsíců otevřít slibovaná restaurace. „Objekt předáme k vybavení interiéru už teď na konci května. Od osmého nebo devátého měsíce tohoto roku pak bude dům kompletně v provozu, včetně restaurace,“ řekl Deníku majitel významné památky Daniel Čihula.

Dům, stojící v těsné blízkosti obchodního domu Delta vedle terminálu Městské hromadné dopravy ve Fügnerově ulici, by měl Liberečanům nabídnout restauraci staročeského typu. „Ano, tyto plány stále platí,“ potvrdil Čihula. Starý dům měl být opraven již v říjnu 2007, kvůli různým problémům se však jeho rekonstrukce protáhla zhruba o rok a půl. Velmi vážné byly především potíže se statikou historického klasicistního domu, který pochází z roku 1787. „Dům je velmi starý a problémy se statikou přinesla hlavně stavba sousedního obchodního domu Delta. Další problémy se pak objevovaly průběžně po jednotlivých dílčích pracích,“ vysvětloval v minulosti Daniel Čihula.

Postup oprav a hlavně jejich pomalý průběh se nelíbil památkářům, kteří na celou rekonstrukci pečlivě dohlíželi. Ti proti opravám kriticky vystoupili především loni v létě. „V podstatě se od podzimu nic neposunulo. Nevíme, proč to tak je. Navíc nám přišlo nepochopitelné, že se na podzim dělaly nejdříve fasády a potom až střecha. Hotová fasáda se pak poškodila tím, jak tam zatékalo. A střecha pořád není dokončená, protože tam nejsou dodělané okapy, klempířské prvky a není tam krytina,“ řekl tehdy Deníku liberecký památkář Miroslav Kolka.

Opravy klasicistního domu provázely komplikace už od samotného zahájení rekonstrukce v červenci roku 2006. Původní vlastník, společnost Amadeus Real, ji měl dokončit již na podzim, souběžně s otevřením sousedního obchodního domu Delta. Opravy se však pozdržely v důsledku již zmíněných problémů se statikou. Potom dům, který je dílem architekta Kunzeho, v tichosti změnil majitele.

S tím, že je dlouhá historie opravy této památky téměř u konce, jsou spokojení i samotní obyvatelé stotisícového Liberce. „Dlouhá léta mi bylo moc líto, že ten dům chátrá a chátrá. Jsem rád, že se ta rekonstrukce konečně dokončila a že se dům podařilo zachránit. Myslím si totiž, že jde o památku, která je s Libercem spjata, do tohoto města patří,“ svěřil se Deníku pětašedesátiletý liberecký rodák Luděk Vojnar.