Zatím si ho všiml jen málokdo. Dům z konce 19. století v ulici 8. března v Liberci byl dlouho jedním z řady domů, které nechávají většinu lidí chladným. Klasická měšťanská zástavba. Od dnešního dne se ale pyšní titulem Stavba roku Libereckého kraje pro rok 2015. „Dům U Páva je krásnou ukázkou toho, jak se dá skloubit moderní architektura s tou starou," uvedl předseda poroty Vít Příkaský.

„Byl to rok a půl hektické a velmi namáhavé práce. Skloubili jsme tu vlastně dvě století architektury. Konec 19. století, silně ovlivněno blízkými honosnými stavbami rodiny Liebigů, spousta štuků a pak modernu, což je hlavně sklo, ocel, hliník, beton," líčí majitel oceněného domu a investor Jiří Pavlů. Původně byla ve dvoře domu jedna z nejstarších libereckých barvíren a přádelen. Po nich už nezůstalo vůbec nic. „Když jsme dům kupovali, byl v hrozném stavu. De facto se všechno uvnitř vybouralo a zbylo jen obvodové zdivo, původní novoklasicistní schodiště, venkovní fasáda a zdobné stropy. Co se dalo, to jsme se snažili zachránit," dodává Pavlů. I proto dům U Páva získal kromě hlavní ceny i první místo v kategorii rekonstrukce staveb a obnova památek. Dnes v něm mají zázemí kanceláře právníků a projektantů.

Velkou radost neskrýval ani další oceněný, student 4. ročníku střední průmyslové školy stavební v Liberci Tomáš Ulrich. Ten získal cenu Junior za svůj návrh rodinného domu. „Chtěl jsem vytvořit dům, který bude zapadat do přírodní krajiny, nebude z ní vyčuhovat. Už k němu vytvářím i projektovou dokumentaci. Kdyby se náhodou objevil nějaký investor, chci být připraven," říká Tomáš. „Ale maturita je přednější, ta ho čeká letos. Nejdřív dodělá školu, pak se uvidí," říká naoko přísně jeho otec.

Cena sympatie

V soutěži mohla hlasovat i veřejnost, kterou nejvíce zaujala obnova vyhlídkové terasy u skalního hradu Vranov na Malé Skále. „Je to dominanta naší obce, lidi té opravě hodně fandili. Je tam hodně náročný terén, takže rekonstrukce byla namáhavá. O to víc nás ocenění těší," uvedl na slavnostním vyhlášení místostarosta Malé Skály Petr Votrubec.

Celkem se letošní soutěže zúčastnilo 15 staveb z celého Libereckého kraje. „Jsem rád, že se soutěž daří udržet. Například v Pardubickém kraji ji vyhlašují jednou za dva roky, protože těch přihlášených mají méně než my. Doufám, že nám se to číslo bude dařit navyšovat," řekl předseda poroty Vít Příkaský.

A že v kraji vznikají zajímavé a neotřelé stavby potvrdila i cena za inovativní přístup ve stavebnictví, která připadla firmě CL-Evans za stavbu heliportu v Krajské nemocnici Liberec. „Byla to pro nás mimořádná výzva, taková stavba se nedělá běžně, je atypická a jsme s ní opravdu spokojeni," dmul se pýchou jednatel firmy Josef Láf.

Další ocenění, tentokrát z oblasti technologických staveb, putuje za projekční kanceláří Valbek za silnici I/35, konkrétně za úsek mezi Bílým Kostelem a Hrádkem nad Nisou. Mezi bytovými stavbami a stavbami občanské vybavenosti zaujala porotu nejvíc Waldorfská mateřská školka z Daliměřic u Turnova architekta Borise Šonského.

Zvláštní cena předsedy poroty pak nepatří žádné stavbě, ale dlouholetému předsedovi Českého svazu stavebních inženýrů v Liberci Bohumilu Pechovi, který dlouhá léta působil v Pozemních stavbách. Osobností stavebnictví se pak stal Vladislav Bureš, specialista na statiku a dynamiku staveb.