„V prostorách hlavního sálu to ještě není tolik znát, ale v kancelářích už bývá opravdu nesnesitelné vedro. Původní skleněný plášť budovy totiž působí jako lupa,“ konstatoval jednatel společnosti Dům kultury Liberec Pavel Škoda s tím, že právě exteriéry budou z plánovaných úprav objektu zdaleka nejnákladnější. „Naštěstí alespoň skelet je v relativně dobrém stavu,“ poznamenal Pavel Škoda.

V souvislosti s nadměrným vedrem, které v budově způsobuje zastaralý skleněný plášť, nyní společnost Dům kultury Liberec řeší nové možnosti vytápění a klimatizace.

Stále totiž není jasné, kdy přesně by mělo k nezbytné výměně skel dojít. „Toto už je bohužel o velkých penězích. Výměna takových oken vyjde na desítky milionů korun,“ podotkl Pavel Škoda. Společnost Dům kultury Liberec se podle něj bude snažit získat peníze na rekonstrukci v rámci dotací od města Liberec a Libereckého kraje. „Sami potřebné peníze na takovou investici nemáme,“ dodal Škoda.

Úpravami zatím prošly exteriéry

Právě za finanční podpory města Liberec a Libereckého kraje se zatím podařilo zapracovat alespoň na úpravách interiérů Domu kultury. „Poprvé v historii budovy došlo letos v létě ke kompletní rekonstrukci pánských i dámských sociálních zařízení. Snažíme se pro veřejnost dělat, co je v našich silách,“ sdělil Pavel Škoda.

Dům kultury se podle něj v brzké době dočká také oživení v podobě nových nájemců.

V prostorách bývalého Krátkého a úderného divadla by měla od začátku prosince fungovat údajně nejmodernější diskotéka v Čechách a během února příštího roku by mělo v libereckém Domě kultury zahájit provoz také největší fitcentrum na Liberecku.

Obří posilovna začne v prostorách Domu kultury podle Pavla Škody vyrůstat už během prosince.

Chtějí být důstojným sousedem Fora

Plánované úpravy vnějšího pláště budovy mají také estetický důvod. Zanedlouho totiž na místě dnešního obchodního domu Tesco, který čeká demolice, vyroste druhá etapa obchodního centra Forum Liberec. Moderní komplex bude v podstatě kopírovat dnešní plochu OD Tesco a stane se tak novým sousedem zastaralého Domu kultury.

Jeho se samotná výstavba obchodního centra Forum Liberec nijak nedotkne. „Budeme sice součástí nového areálu, ale jen do té míry, že bude v našich prostorách výměníková stanice,“ upřesnil Pavel Škoda.

Památkáři: Dům kultury je těžké ohodnotit

Ať budou změny na vnějším plášti Domu kultury jakéhokoliv rázu, památkáři jim zřejmě bránit nebudou. Podle Jiřího Křížka z liberecké pobočky Národního památkového ústavu je už jen ohodnocení tohoto objektu z kulturně historického hlediska velmi složité.

„Budova vznikla v 80. letech, přičemž tato architektura ještě nebyla řádně zdokumentovaná,“ uvedl Jiří Křížek s tím, že v 80. letech se tato budova mohla mezi příbuznými stavbami vymykat, podle jeho názoru ale aktuálně parametry památky nesplňuje.