„Telefon za volantem!“ hlásí uvnitř busu policista, který kolemjedoucí kamion videokamerou natáčí skrz okénko. „Rozumím,“ odpovídá mu jeho kolegyně sedící o pár řad za ním s vysílačkou v ruce. Za okamžik už do ní diktuje typ a poznávací značku vozu a také to, čeho se řidič dopustil.

Autobus totiž rychlostní silnici nebrázdí sám, v patách je mu šest dalších policejních hlídek ze skupiny TOP SPEED Team. Jedno z aut na pokyn z vysílačky zapíná modrá světla a naviguje řidiče kamionu na odpočívadlo.

S „autobusovými“ akcemi policisté začali letos. „Primárně se zaměřujeme na páchání přestupků řidiči nákladních vozidel, jde hlavně o nepřipoutání bezpečnostními pásy, nevěnování se řízení, držení hovorového zařízení, nezajištěný náklad a podobně,“ vyjmenovává velitel akce Martin Keller z libereckého dopravního inspektorátu. Do kabin velkých náklaďáků policisté jinak než z autobusu nemají šanci nahlédnout.

Jejich pozornosti ale neuniknou ani řidiči dodávek nebo osobních aut. Například jedno takové, které zrovna projíždí kolem, nemá ani v pošmourném počasí zapnutá světla. Zapomnětlivý řidič si proto po zastavení odváží pokutu dvě stě korun.

Největší počet nachytaných šoférů ale sedí za volantem náklaďáků. „Ve většině případů jsou překvapení, nečekají, že policisté využívají civilní autobus. Když jim ale hlídka sdělí, že byli natáčeni, většinou se přiznají a nemají problém pokutu zaplatit,“ dodává Keller.

Řidiči se s hlídkujícím autobusem mohou setkat i jinde v kraji, podle Kellera se ale policie zaměřuje především na trasu z Bílého Kostela nad Nisou přes Liberec do Svijan. Kromě toho, že je u tohoto typu kontroly kvůli předjíždění nezbytný druhý pruh, jde o velmi vytížený úsek.

V úterý dopoledne po něm policejní autobus pendloval asi dvě hodiny. Zkontroloval 18 přestupců a rozdal pokuty za 10 tisíc korun.