Velký krok k možné dohodě, která by ukončila nekonečný maraton sporů mezi iniciativou Teplo za 399,90 a libereckou teplárnou můžou udělat v pondělí zástupci bytových družstev sdružených v této iniciativě. Podle předsedy Stavebního bytového družstva Sever Petra Černého by k tomu mohla přispět především nedávná schuzka mezi družstvy a vedením teplárny.

„Teplárna přišla s určitými návrhy, které budeme v pondělí posuzovat a uvidíme jak to dopadne,“ řekl Deníku předseda Stavebního bytového družstva Sever Petr Černý s tím, že pokud budou družstva akceptovat cenu 593 korun za gigajoule a podepíší nové smlouvy platné od 1. ledna 2009, nebude teplárna požadovat zpětné doplacení za první měsíce, kdy družstva odmítla platit za teplo v dvojsložkových cenách.

K dohodě s teplárnou by mohl družstva vést také fakt, že za šest měsíců si nebudou schopna zajistit alternativní zdroj vytápění a pokud do konce letošního roku nepodepíší smlouvy nové teplárna je odpojí. Přestože jsou již v některých lokalitách v plném proudu přípravy na výstavbu plynových kotelen, většina domácností by se ocitla bez tepelné energie.

„Nejedná se o žádný nátlak a dodávka teplené energie bude pokračovat přinejmenším do 31. prosince, přičemž je vytvořen další čas pro smírné řešení situace s odběrateli, a to nejméně do 30. září, kdy se budou aktualizovat odběrové diagramy zákazníků,“ poznamenal již před časem člen představenstva liberecké teplárny Tomáš Balcar s tím, že odběratelé mají nárok na posouzení nově předkládané smlouvy Energetickým regulačním úřadem a Teplárna Liberec je připravena tomuto posouzení čelit a jeho výsledek respektovat případnou úpravou příslušných ustanovení.