14. 00 Druhý volební den končí. Volební místnosti se uzavřely. DNES mezi 15. a 16. hodinou budou navážet všechny volební okrsky urny, krabice s již spočítanými hlasovacími lístky a další dokumenty do budovy historické radnice. Skončily šesté volby do poslanecké sněmovny, historicky druhé předčasné.

13. 50 Podle volební komise vše proběhlo bez problemů, nikdo nepřišel s propadlým občanským průkazem ani falešnou průkazkou recidivy Bobovřesky. Starší lidé a rodiny s dětmi v této spádové oblasti odvolily uz včera, dnes je podle předsedkyně komise klid.

13.40 Sčítání hlasů začne úderem druhé hodiny, podle volební komise ho ale kroužkování komplikuje. Spočítat se musí nejen hlasy pro strany, ale i preferenční body pro jednotlivce. Finalní výsledky by měly z jedné z největších spádových oblastí dorazit na magistrát okolo 18 hodny.

13.35 Volební okrsek č.55 v Burianově ulici hlásí nadpoloviční účast. Do pečovatelského domu, kde je sběrná urna umístěna, přichází vhodit svůj hlas už jenom minimum lidí.

13. 30 Okrsky 51-54 jsou všechny v budově ZŠ Dobiášova a každy z nich má okolo tisicovky legitimnich voličů. Účast se pohybuje okolo 65 procent a voliči stále přicházejí.

13.20 Až 64 procent voličů napočítaly dosud některé liberecké volební okrsky. "Přes 64% se přehoupla účast například na ZŠ Lesní, kolem 62% už odvolilo lidí v ZŠ Na Výběžku, více než 60% hlásí také okrsek číslo 9 na Technické univerzitě Liberec, Komenského ulice, a podobný zájem o volby do poslanecké sněmovny je i v okrsku číslo 6 v ulici 1. máje v budově bývalého Uranu," informovala mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová. Naopak jednu z nejnižších účastí zatím mají v budově střední zdravotnické školy v ulici Kostelní (volební okrsek číslo 1), kam dosud dorazilo 13% ze všech zde zapsaných voličů. Podle sdělení volebních komisí probíhají volby hladce, nikde se neobjevil žádný problém. Dnes, v sobotu, chodí k urnám v Liberci méně lidí než včera. 

13.10 V Jindřichovicích pod Smrkem volby probíhají bez problémů. Účast je přibližně čtyřicet procent. 

13.02 Už jen hodinu budou moci Češi rozhodovat o složení poslanecké sněmovny.

13.00 V Novém Městě pod Smrkem je voličská účast poměrně malá, přes třicet procent voličů. "Šla jsem volit, protože mě naštvali romové," řekla mladá žena, která svoji volbu neprozradila.

12.50 Volební účast se promítá i do sociálního složení obyvatel v jednotlivých okrscích. Tam, kde žijí lidé s nižšími příjmy je účast výrazně slabší. Například volební okrsek 80 - v ulici Krejčího v Liberci. V okolí jsou tzv. sociální byty. Žijí tu invalidní důchodci, matky samoživitelky, lidé, která životní situace postavila do znevýhodněné skupiny. "Volit nepůjdu. Invalidní důchod mi i při těžké nemoci snížili na šest tisíc. To jde na nájem a inkaso, se synem žijeme z příspěvku na bydlení a alimentů, které mi bývalý manžel posílá spíš sporadicky. A odvolání nikde nenajdu. Muž využívá mezery v zákonech, odvolává se, ale to mi složenky nezaplatí. Ani poslanci. Rozčiluje mě, když vidím, kolik se vydalo peněz na kampaň a tady žije tolik lidí, kteří nemají pořádně ani na jídlo, žijí na hranici bídy a nikdo jim nepomůže," ukáže do oken domů, kde bydlí žena a mine volební místnost.

11.45 Včera už také doma volili lídři TOP 09 Václav Horáček na Železnobrodsku a Jan Farský doma v Semilech. "Chodíme každý pátek s kamarády na nohejbal, tak jsem volil přitom," směje se. Jako poslední volil včera sportovní ředitel Slovanu Liberce a lídr Zemanovců Jan Nezmar. "Jsem dnes pracovně v Německu, včera jsem to stíhal na poslední chvíli. S lidmi jsem moc nemluvil, spěchal jsem, malý už byl nerudný, byl jsem tam s celou rodinou," řekl Nezmar, který výsledky voleb bude dnes sledovat v zahraničí.

11.20 Volební účast je podle pracovníků Krajského úřadu v Liberci, kteří mají průběh voleb na starosti, velmi vysoká. "V některých okrscích nám říkali, že lidé už dokonce čekali na otevření volebních místností," potvrdil Zdeněk Valášek, který objíždí jednotlivé okrsky. Celkem jich je v Libereckém kraji 587. Procento volební účasti ale odhadnout nedokáže. "Někde už měli dnes dopoledne účast přes 40 procent, jinde je to ale třeba jen 15 procent. Zejména tam, kde jsou lidé přihlášeni k trvalému pobytu přímo na radnici. Zprůměrovat se to ale nedá, bylo by to zavádějící," říká. Přesnější čísla budou známa dnes krátce po 14.00 hodině, až se uzavřou volební místnosti a seznamy voličů budou uzavřeny. Pak také začne sčítání hlasů.

11.00 Plné ruce práce má v těchto hodinách i Pavlína Kroupová z Krajského úřadu v Liberci. "Nestáčím brát telefony, volají jak lidé z okrskových komisí, tak i sami občané. Nejčastější dotazy jsou kam mají jít volit, kde je jejich volební místnost," říká. Mnoho dotazů zodpovídá i lidem, kteří třeba pracují v Liberci, ale bydliště mají v jiných městech. Ti se nejčastěji ptali, zda ještě mohou získa voličský průkaz. Těm jsme bohužel museli dát zamítavou odpověď," říká úřednice. Voličské průkazy si lidé mohli vyzvednout pouze v průběhu týdne. Posledním dnem byla středa.

10.40 Účast voličů v Novém Městě pod Smrkem zatím moc velká není. Převládají voliči nad 35 let a  dosti lidí volí pomocí voličského průkazu. Jeden z okrsků v Novém Městě pod Smrkem odhaduje prozatím účast na 40 procent opravněných voličů.

10.30 Jako jeden z prvních včera také splnil občanskou povinnost hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové). Svůj hlas vhodil do urny už hodinu po otevření volebních místností. Důvodem ale nebyla nedočkavost. "Moje volební místnost je ve škole, kam chodí moje dcery, takže jsem jsem volil hned, jak jsem je vyzvedl, holky mě přitom kontrolovaly," směje se. Netají se koho volil. Už při prezidentských volbách jsme podporovali pana Schwarzenberga, u nás doma máme jasno," říká hejtman. S účastí je celkem spokojen. "Tady v Hrádku jde k volbám hodně lidí." Podle něj zvítězí levice. "Doufám jen, že nebude mít převážnou většinu," dodává.

10.26 Včera už také volila většina poslanců. Pavel Ploc doma v Harrachově, v Liberci náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda, ale třeba i lídr Babišovců Martin Komárek a dvojka kandidátky Tibor Batthyány. Už včera v podvečer volila doma v Liberci i liberecká primátorka. "Původně jsem si vyřizovala voličský průkaz, ale výsledky budu sledovat tady," uvedla a stejně jako Pavel Ploc bude verdikt voličů sledovat v libereckém sekretariátu ČSSD.

10.00 Ve většině volebních místností je poměrně rušno. Ti, co nestihli odvolit včera, chtějí mít co nejvíce z prodlouženého víkendu. "Odjíždíme s dětmi na chalupu, mají podzimní prázdniny, ale volit chceme, i když naše strana nemá šanci se do poslanecké sněmovny podle průzkumu dostat, stejně jim dáme svůj hlas,"říká mladý otec se synem na Nové Rudě.

9.15 Deník připravuje na svém webu přehledné výsledky voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Sledujte ZDE

8.00 Volební místnosti se opět otevřely. Lidé mohou rozhodovat a svým hlasem podpořit svého kandidáta až do dnešních 14 hodin. Poté začne sčítání a výsledky by mohly být známé již po několika hodinách po uzavření volebních místností.

DEN DRUHÝ. 26. ŘÍJNA

22.00 Volební místnosti se uzavřely. Otevřou se opět zítra úderem 8 hodiny. Sledujte i nadále online na webových stránkách Libereckého deníku.

21.33 Půl hodiny před pátečním uzavřením volebních místností, už se k urnám moc lidí nehrne. Treba na Broumovské Deník narazil pouze na tři voliče. Volby jsou klidné, policisté zatím neřešili žádné problémy.

První den voleb do PČR je téměř ukonce.

21.20 Posledních několik minut zbývá do ukončení prvního volebního dne. Volební místnosti se uzavřou ve 22:00.

20.10 Přínášíme video z prvního dne voleb.

Zdroj: Youtube

19.12 První den voleb do poslanecké sněmovny přišlo v Liberci k urnám od necelých 10% do 40% voličů. Tradičně nižší účast zaznamenává volební okrsek číslo 1, střední zdravotní škola – Kostelní ulice. "Zde mají v seznamech zapsaných 2.678 oprávněných voličů, dosud zde ale odvolilo jen zhruba 170 lidí, tedy ani ne 5%," uvedla mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová.
Vyšší účast hlásí okrsky – 1. máje (bývalý Uran), ZŠ Lesní, ZŠ Dobiášova a třeba i ZŠ Na Výběžku. Ve všech uvedených okrscích už odvolilo bezmála 40% voličů.

18. 40 Volby měly původně probíhat až v květnu 2014, ale nakonec se konají předčasně kvůli vleklé politické krizi, která se táhla prakticky celé tři roky a vyvrcholila pádem vlády Petra Nečase letos v červnu a následným rozpuštěním Sněmovny.

18.27 Volební místnosti zažívají v těchto chvílích zřejmě největší nápor dne. Lidé se vracejí z práce či z nákupu a jdou volit.

18.24 Těm voličům, kteří mají neplatný občanský průkaz, vydává liberecký magistrát rychloobčanky. O své právo vybrat si své budoucí poslance nepřijdou v Liberci ani ti voliči, kteří třeba až ve volební místnosti zjistí, že mají propadlý nebo poničený občanský průkaz. Liberecký magistrát jim obratem vystaví tzv. rychloobčanku, tedy průkaz totožnosti s platností jeden měsíc. Občanské průkazy bez strojově čitelných údajů vydává Nový magistrát dnes, v pátek 25. října do 22.00 hodin, a v druhý den voleb, tedy v sobotu 26. října, od 8.00 do 14.00 hodin

17.23 Dojemný je pohled na staré lidi, kteří sotva chodí, ale k volbám jdou s lístkem v roztřesených rukách a ještě se usmívají…

Volby do PČR 2013

17.00 Primátorka Martina Rosenbergová jde volit dnes kolem 18. hodiny, Rehabilitace pro děti a dospělé MEDEA THERAPY, Liberec XII-Staré Pavlovice, Na Pískovně 565/9. Jde o volební okrsek číslo 28.

16. 43 Na Základní škole Vrchlického v Liberci právě odvolily jednička a dvojka na kandidátce. ANO Martin Komárek a Tibor Batthyány přišli k urnám i s manželkami a dětmi.

16.35 K volební urně již dorazil také úřadující předseda ODS Martin Kuba, předseda KSČM Vojtěch Filip či místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Odvolila již také volební lídryně ODS Miroslava Němcová. Ta při té příležitosti voličům vzkázala, že "žijeme v dobré a správné" zemi a lidé by si to neměli volbami pokazit; ODS, ač prý nebyla na výhodné startovací čáře, je podle ní dobrou volbou.

16.15 Lidé musejí i do netradičních prostor. Volí se například v pizzerii nebo hasičské zbrojnici.

15.50 Jako první z volebních lídrů v Libereckém kraji odvolil předseda KDU-ČSL Kamil Jan Svoboda. Svůj hlas vhodil do volební urny ve Střední umělecké škole ve Vratislavicích nad Nisou. Tentokrát ale chyběla část jeho rodiny. „Manželka je bohužel nemocná," vysvětlil. Volit ale jeho žena přesto bude. „Část volební komise přijede k nám za mojí babičkou, takže i manželka odvolí tentokrát doma," řekl Deníku Svoboda. Doprovod mu u voleb dělala dcera Markéta. „Pokud se nepletu, děti jsme měl s sebou na každých volbách. Beru je s sebou proto, aby si uvědomovaly, že jde o významnou událost. Stejně jako je beru na státní svátky," dodal Kamil Jan Svoboda.

Jako první z volebních lídrů v Libereckém kraji odvolil předseda KDU-ČSL Kamil Jan Svoboda.

15.45 Ve volební místnosti v umělecké škole v Vratislavicích nad Nisou odvolilo za hodinu a čtvrt od začátku voleb přes 80 lidí z celkového počtu 540 voličů, které mají členové tamní volební komise na svých seznamech.

15.26 - V Praze již odvolil lídr hnutí ANO Andrej Babiš.

15. 10 V liberecké nemocnici zatím z přihlášených pacientů neodvolil nikdo. Nepřišli nebo nemohli najít občanský průkaz.

15.08 Vaše postřehy z voleb posílejte na email liberecky@denik.cz a pomáhejte nám tak tvořit volební zpravodajství!

15.05 Potřebu splnit svou občanskou povinnost mají například mnozí dlouhodobě nemocní z oddělení LDN českolipské nemocnice, kde zájem projevilo jednadvacet klientů. „U nás budou volit klienti v pátek po večeři. Přijdou dva komisaři s přenosnou volební urnou a obejdou pokoje na oddělení LDN a několik zájemců máme i na ortopedii," sdělil Petr Pokorný, mluvčí Nemocnice s poliklinikou v České Lípě.

14.50 V sídle sociálních služeb na českolipském sídlišti Sever odvolil krajský lídr Strany zelených Miroslav Hudec, který dorazil i s manželkou. "Teď jdu domů luxovat," řekl.

14.40  V předčasných volbách do Sněmovny kandidují dvě desítky Romů a Romek. Je to nejvíc od roku 1990, kdy se o přízeň voličů ucházelo deset zástupců menšiny. Uvedl to server Romea.cz. Podle Miroslava Brože ze sdružení Konexe by mohlo letos také k volebním urnám dorazit víc romských voličů. Panují ale i obavy z toho, že by se v ghettech mohly hlasy kupovat a falšovat.

14. 35 Ve vazební věznici v Liberci chce volit asi 120 trestanců.

Své volební právo si odbyli také vězni v rýnovické věznici v Jablonci nad Nisou.

14. 17. Ve 14.30 půjde volební komise za pacienty do liberecké nemocnice.

14.15 Během dalších deseti minut přišli na Základní školu Husova další voliči. Bylo jich zhruba deset. 

14. 05 U Základní školy Husova, Volební okrsek 64, čekalo 7 lidí. První šla k volbám osmdesáti letá Miluše Kršková. "Chodím o holi a ještě špatně, proto jsem vyšla dříve. Čekala jsem asi půl hodiny," uvedla Kršková, která k volbám chodí pravidelně. "Nikdy jsem žádné volby nevynechala. Volím stále jednu stranu. Tahanice v politice mě nezviklají," dodala.

14.00 Volební místnosti se otevřely. Liberec má 87 volebních okrsků.

13.55 Již za pět minut se otevřou volební místnosti. Nezapomeňte správně kroužkovat. Návod najdete na Fenomén kroužkování

13.20 K volbám v Liberci může přijít až 81 tisíc voličů. V Libereckém kraji vybírají z 18 stran, sdružení a hnutí.

13.10 Předpokládá se více jak 50% účast voličů, při posledních parlamentních volbách přišlo v Libereckém kraji k urnám 61.41% oprávněných voličů.

Od 9 do 13 hodin se do jednotlivých volebních komisí rozvážejí všechny materiály (agenda), které byly poskládány v zasedací místnosti zastupitelů v přízemí historické radnice v Liberci

DEN PRVNÍ. Pátek 25. října 2013