Chytrou bundu první generace představili na Technické univerzitě v Liberci už před třemi lety. A hned s ní sklízeli mezinárodní ceny. O co šlo?

TECHNIKA POMÁHÁ
Na řídítkách přepínač, na rukávech LED diody a celé to fungovalo na bázi bezdrátové vysílačky s baterkou v kapse. Když chtěl cyklista odbočit, přepnul a rukáv bundy se rozsvítil a signalizoval změnu směru. Jednoduché a efektní. Jenže všechno pro má i svá proti.
„Tento systém fungoval spolehlivě, ale vyžadoval od cyklisty další činnosti navíc, které mohly odpoutávat pozornost od silničního provozu,“ popsal slabiny první bundy Antonín Havelka z katedry oděvnictví, kde novinku vyvinuli.
Cyklista musel po odbočení totiž tlačítko na řídítkách zase vypnout. V neprospěch hovořila i cena „chytré bundy“, okolo 10 tisíc korun. Proto liberečtí vědci pracovali na vylepšené verzi.

VÝDRŽ JE 10 HODIN
Druhou generaci představili tento týden novinářům. „Systém je teď výrazně jednodušší. Není potřeba nic mačkat, protože světelné signály se zapnou při pohybu rukou, kterým je cyklista ze zákona povinen ukazovat změnu směru jízdy. Stačí se obléknout a vyjet,“ popsal docent Havelka.
Zdroj zhruba o velikosti krabičky od sirek má jezdec v kapse. Baterie má vydržet kolem deseti hodin jízdy a dobíjí se na běžných nabíječkách. Na vývoji bundy spolupracovaly s univerzitou i komerční firmy.
„Je to elegantní a chytré řešení. Také je lépe vyrobitelné a počítáme, že se první bundy objeví na trhu již letos na podzim,“ řekl Milan Baxa ze společnosti Applycon.
Cena by se podle něj měla pohybovat mezi 4000 a 5000 korun.