A o co se soutěží? Dárky věnovalo Knihkupectví a antikvariát Fryč. 

1. místo: knižní poukázka v hodnotě 1.000 Kč
2. místo: knižní poukázka v hodnotě 500 Kč
3. místo: knižní poukázka v hodnotě 250 Kč 

Na konci článku naleznete soutěžní otázku a své tipy posílejte na redakční email: jiri.louda@vlmedia.cz. První tři, co nejrychleji a správně odpoví, získají ceny.

Když se řekne v Liberci jméno Fryč, všem se nejpíše vybaví obchod, který se už nějaký ten pátek nachází v Pražské ulici. Lze říci, že patří ke stálicím této ulice. V předvánočním shonu si na nás udělal čas jeho současný majitel, Martin Fryč, a odpověděl na několik otázek týkajících se nejenom knih, ale také kultury na Liberecku. 

Jaké to bylo vyrůstat mezi knihami?
Moc hezké. Táta měl knihovnu, která se mi jako klukovi moc líbila: Nebyla nějaká honosná napohled, spíš taková samo-domo, ale už tenkrát na mě jako na malého čtenáře, který spoustě věcí nerozumněl, dýchala něčím nesmírně lákavým.

Už od mládí vás lákalo stát se knihkupcem a posléze majitelem rodinného podniku?
Na knihkupce mě poslal táta s mámou – tedy hlavně táta – ještě v době, kdy on sám o knihkupectví neuvažoval. Bylo jaro 1989 a škola byla v Luhačovicích. Listopad 1989 nikdo nepředpokládal… A když jsme se pak s tátou sešli v jeho firmě, tak to byl samozřejmě skvěle rozjetý vlak.

Jaká poslední kniha vás zaujala?
Jenom jedna? To nejde. Tak třeba Česká čtenářská republika Jiřího Trávníčka, Pohřbený obr – román letošního držitele Nobelovy ceny za literaturu Kazuo Ishigura, nové vydání Karpatských her a novinka Moje ptačí roky od Miloslava Nevrlého, nádherné Přírodní klenoty Podještědí od Dominika Rubáše…

Co máte aktuálně rozečtené?
Winston Churchill: Dějiny anglicky mluvících národů.

Co si myslíte o tom, že za pár let už budou prý jen e-knihy?
V současné době tomu vývoj čtenářství, knižního trhu a zájmu lidí nenasvědčuje.

Z pohledu knihkupce, myslíte si, že jsou knihy opravdu drahé či přežitek?
No, to si opravdu nemyslím (smích). Jistě, že někteří nakladatelé v tvorbě ceny občas „přestřelí“, ale to se stává ve všech oborech.

Přijde mi, že v poslední době se na trhu objevují i poměrně „pochybné“ knihy. Skoro každému druhému vyjde kniha. Nebo se pletu?
Knižní trh do jisté míry dusí sám sebe, ale za svobodu a pestrost je to přijatelná cena.

Dárkové poukázky Knihkupectví a antikvariát Fryč.Zdroj: Deník / Louda Jiří

Neuvažujete vy sám o napsání knihy?
Mám velký respekt před psaným slovem. Aktuálně ne.

Můžete popsat jeden svůj pracovní den?
Takový mnohoúhelník, který asi bude v mnoha věcech mnoha lidem povědomý: knihy, e-maily, knihy, hodně telefonů, knihy, pár schůzek, knihy, kulturní akce, knihy… Hlavně mám štěstí na dobrý tým lidí, v knihkupectví i v antikvariátu.

V čem se Fryčovo knihkupectví liší od konkurence?
To ať řeknou jiní, třeba vaši čtenáři…. Snažíme se čtenářům dobře poradit, chtěli bychom, aby se u nás cítili skoro jako u své domácí knihovny. Hledáme nové nápady a propojení s Libercem.

K čemu osobně máte blíže, ke knihkupectví (nové knihy) nebo antikvariátu?
Jsem moc rád, že můžu vyvažovat obojí, skvěle se to doplňuje.

Antikvariát patří k jedněm z největších z celé republiky, kde se zrodil ten nápad? 
Myslím, že tátovi bylo brzo jasné, že ke knihkupectví – i vzhledem k velikosti našich prostor v Pražské – se bude hodit antikvariát. Není to úplně obvyklé propojení pod jednou střechou, asi i to ho lákalo.

O vás se ví, že se snažíte oživit kulturu na Liberecku…
Kulturní večery ke knihám patří, mnoho knih přímo volá po setkání s autorem. A to, co s kolegy organizujeme nebo podporujeme mimo zdi knihkupectví, to je odraz toho, že máme Liberec rádi a chtěli bychom, aby byl co nejpestřejší.

Neláká vás tedy politika?
Vážím si politiků (i mnoha těch, se kterými nesouhlasím, pokud za nimi nezůstávají betonová monstra, dluhy, nákupní haly nebo třeba hazard) i politiky, sám bych to ale těžko stíhal.

Na co se mohou v nejbližších dnech, měsících těšit návštěvníci?
Konec prosince bude tradičně pestý, jak co se týká knížek (přijde například dotisk oficiální ho pokračování Saturnina, hitu letočního podzimu), tak akcí: bude Noc v knihkupectví, večer s Miloslavem Nevrlým, Dětský Silvestr… V příštím roce přijede například Tomáš Klvaňa, Radkin Honzák a mnozí další.

Blíží se Vánoce, co byste popřál čtenářům?
Abychom si uměli udělat čas na své nejbližší, na sebe a na klidné chvíle s knížkou. I když je to v tomto století těžší a čím dál víc věcí nás rozptyluje, to podstatné bývá někde pod povrchem.

SOUTĚŽNÍ OTÁZKA

V jakém městě se nacházela střední škola, kterou Martin Fryč vystudoval?