„Nejrozšířenější nelegální návykovou látkou v obecné a školní populaci je tradičně marihuana, mezi lidi užívající drogy rizikově pak má pomyslnou první příčku pervitin,“ popsal situaci krajský protidrogový koordinátor Aleš Lebeda.

Kraj tak ze svého rozpočtu vyčlenil na protidrogovou politiku šest milionů korun, které si rozdělí organizace Advaita, Most k naději, Laxus či Maják. „Dotace se využijí například k zajištění provozu kontaktních center, terapeutické komunity, služeb následné péče či terénních programů,“ sdělil náměstek hejtmana za resort sociálních věcí Petr Tulpa.

V konopí jsou psychoaktivní složka a nepsychoaktivní kanabinoidy. Efekt psychoaktivní složky na psychickou pohodu je velmi diskutabilní a není důvodem k předpisu léčebného konopí.
Je fascinující, jak látky z konopí podpoří léčbu rakoviny, říká onkolog Matějka

Na boj proti drogám vynakládá Liberecký kraj dlouhodobě vyšší a vyšší sumy peněz. „V roce 2024 to bude o půl milionu víc a od roku 2025 vzroste objem financí vždy o jeden milion korun. V roce 2027 bude kraj vynakládat na protidrogovou politiku 8 milionů korun,“ dodal Tulpa.

Podle Lebedy patří k moderním trendům nikotinové sáčky, které se rozšířily mezi studenty středních škol a žáky základních škol. Často obsahují až 50 miligramů nikotinu a způsobují mnohem rychlejší závislost než většina drog. Organizace Maják ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje se rozhodla v letošní kampani Společně proti kouření zaměřit na riziková užívání nikotinových sáčků. „Nebezpečí spočívá v tom, že produkt cílí přímo na děti a mladistvé. Prodejci nabízí výrobek v různých příchutích, v krabičkách s lákavým designem, často sáčky propagují i osobnosti a influenceři na sociálních sítích. Z praxe vyplynulo, že téměř každá druhá škola tuto problematiku řeší či v minulosti už řešila,“ sdělil výkonný ředitel Majáku a vedoucí primární prevence Jan Molnár.

Ilustrační foto
Nemocných respiračními infekcemi v kraji dál ubývá, stejně jako v celé zemi

Současná doba nabízí nelegální obchodování v kyberprostoru, takzvaný darknet, včetně následné distribuce drog zásilkovou službou. „Klasické závislosti na návykových látkách se příliš neproměňují, stále se v našich službách setkáváme s lidmi se závislostí na užívání alkoholu, pervitinu, marihuaně a dalších drogách. Je pravda, že věkový průměr těchto našich klientů se v posledních letech pozvolna zvyšuje,“ informoval odborný ředitel centra Advaita a lékař David Adameček.

U mladistvých pozorují závislostní chování spojené s užíváním různých technologií, kde předmětem návyku mohou být počítačové hry, sociální sítě či streamovací služby. „Podstatou je nadměrné trávení času u těchto aktivit na úkor jiných činností, což se pak projevuje potížemi ve škole, ve vztazích, nedostatkem pohybu s dopady na tělesné zdraví, ale i duševními problémy,“ doplnil Adameček.

Nová Skalka. Archivní foto
Na Ještěd se vrátila zima. Skiareál se otevřel lyžařům

V Majáku zaznamenali, že mladí nyní tolik nebojují se závislostmi, ty jsou často důsledkem či doprovodným jevem. „Aktuálně vnímáme problém velkého nárůstu psychických obtíží, tedy dopady na duševní zdraví žáků,“ upřesnil Molnár. Téma duševního zdraví zapojili do preventivních programů a projektu Hlavu vzhůru. „Tento projekt se věnuje přehledu aktuálních psychiatrických poruch u mladistvých, který by měl především pedagogům na školách pomoci se zorientovat v prožívání žáků. A současně aby byli pedagogové schopní poskytnout žákům potřebné kontakty na odborné služby,“ dodal.