Strážci zákona v posledních dvou měsících minulého roku sice především sledovali, jestli u budov základních škol přecházejí děti správně a naopak i to, jestli řidiči před školou zpomalí na kýženou rychlost. Vedle toho si ale také všímali, jestli se u škol nedějí nějaké nekalé jevy.

„Zmapovali jsme si všechny základní školy v Liberci, a pak jsme si je rozdělili. Bezpečnost školáků je jednou z priorit policie. Hodně jsme se zaměřili na větší školy a na ty, co leží u frekventované silnice, například na Základní školu Husova a Základní školu Dobiášova. Policisté ale nebyli u škol jen proto, aby učili školáky přecházet po přechodu na druhou stranu. Sledovali jsme současně, jestli se u škol neobjevují i individua, která by dětem nabízela drogy,“ potvrdil Pavel Finkous, vedoucí územního odboru vnější služby policie.

Na dopravu u škol od listopadu minulého roku dohlíží každý den 15 až 20 strážníků a 10 až 15 policistů. Ke školám vyrážejí v ranních hodinách. „Díky společným akcím se naši strážníci učí od policistů věci, s nimiž by jinak nepřišli do styku, například zajištění místa činu,“ konstatoval ředitel městské policie Ladislav Krajčík. Jak doplnil Pavel Finkous, v budoucnu se policisté chtějí nárazově objevovat také u středních škol. Tam je větší pravděpodobnost, že by se tu mohlo s drogami kšeftovat.

Kontrolovali také trafikanty

Při společných akcích, které začaly na sklonku minulého roku a netýkaly se jenom pořádku v okolí základních škol, policisté se strážníky kontrolovali také klid v autobusech a tramvajích a zaměřili se i na to, zda některý trafikant neprodává dětem cigarety. „Prodávání tabákových výrobků školákům se nám za tu dobu nepodařilo prokázat,“ uvedla tisková mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Kromě hlídkování u škol vloni policisté s dalšími organizátory připravili projekt Bezpečně do školy. V něm se děti učily zábavnou formou dopravním předpisům. „Na dopravní hřiště tehdy přišlo tisíc dětí. Procházely jednotlivými stanovišti a plnily hravé úkoly, které jsme pro ně vymysleli,“ shrnula Vlasta Suchánková. „To, co o bezpečnosti silničního provozu teď děti naučíme, v budoucnu se nám vrátí,“ dodala.