„A jaký je rozdíl mezi tímhle balením a tím druhým?“ … „Jeden vyvolává euforii a tamten je něco jako extáze.“

Na tak ochotné a zasvěcené prodavače jsem už dlouho nenarazila. Překvapilo mě i prostředí jejich obchodu – čisté a upravené s řadou zasklených vitrín, v nichž byly kromě skleněných vodních dýmek vystaveny i tabletky a bylinky v pestrých obalech.

Možná není náhodou, že nedaleko je lékárna. Ingredience, které jsou zde k mání ovšem neléčí tak úplně celého člověka. V obchodu, výmluvně nazvaném Euforia shop, jen kousek od liberecké radnice, se totiž prodávají takzvané náhražky drog.

Jakkoliv tato skutečnost může nezasvěcené zaskočit, pro Liberec to není zase nic tak nového. Podobný prodej byl už před časem dostupný i v obchodní zóně Centra Babylon a narazíte na něj i v některých městských trafikách.

Odpovědným orgánům ani policii se pochopitelně daný stav nezamlouvá. Zakročit však nemohou. Produkty jsou totiž označeny jako sběratelský materiál nevhodný pro lidskou spotřebu.

„Samozřejmě se nám to nelíbí. Vznesly jsme dotazy na okresní státní zastupitelství, jak a zda lze tuto situaci řešit, neboť podle zákona ani jinak postupovat nemůžeme. Nyní čekáme na stanovisko a ve chvíli, kdy ho obdržíme, seznámíme s výsledkem veřejnost,“ řekla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Anna Winterová

ANKETA: Víte, kde pořídit drogu?

Jan Pecinovský
26 let, informatik
Drogy vždycky byly, jsou a budou a k lidstvu neodmyslitelně patří. Kdo si je chce najít, najde vždy a všude. A nebude mít problém.

Miloš Mládek
17 let, student
No, vím. Ale nesmí si to přečíst máma, jinak bude zle. Asi každý má kamarády, kteří se v tom vyznají. Takže ano, vím, kde sehnat drogu

Ondřej Jareš
27 let, ekonom
Drogy se v Liberci sehnat dají, a to velmi snadno. „Těžší“ přes kamarády a známé, lehčí v každé trafice i obchoďáku. Kdo chce, vždycky najde.

Alžběta Jandová
18 let, studentka
Nevím, ale kdybych chtěla, tak nejspíš seženu, stačilo by se zeptat některých kamarádů. Ale nemám to vůbec zapotřebí, neřeším to.