Na prvních příčkách v oblíbenosti je marihuana a pervitin. Oblíbené u uživatelů jsou také tzv. taneční drogy. Stále častěji drogově závislí kombinují různé návykové látky – například zneužívají léky, které kombinují s alkoholem, nebo syntetické drogy MDMA s energetickými nápoji a podobně. Podle hejtmana Martina Půty je podpora organizací, které se profesionálně zabývají pomocí drogově závislým a prevencí závislosti zcela v pořádku.
„Můžeme se sice všichni tvářit, že drogy neexistují, ale kdo se podívá po svém okolí a poptá se, tak zjistí, že především pro náctileté jsou drogy mnohem dostupnější než před 15, 20 lety,“ řekl hejtman. Dodal, že přidělení dotace je také v souladu s protidrogovou politikou Libereckého kraje na rok 2022. „Peníze půjdou například na programy ambulantního poradenství, doléčovací programy nebo na terénní programy určené osobám ohroženým drogami,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí Petr Tulpa.
Organizacemi, k nimž peníze míří, jsou Advaita, z. ú., Most k naději, z. s., Laxus z. ú. a Maják o. p. s. První jmenovaná obdrží 2,5 milionu, druhá 1,97 milionu, třetí 330 tisíc a poslední 200 tisíc korun. „Jsme moc rádi, že peníze dostaneme takto brzo na začátku roku a budeme tak moci pokrýt naše provozní a personální náklady na prvních několik měsíců. Služby poskytujeme nepřetržitě. Jelikož není schválený národní rozpočet, nemůžeme čerpat žádné další peníze od státu,“ řekla Deníku ředitelka Advaity Olga Merglová. Dodala, že do liberecké ambulantní poradny přijde ročně 800 klientů.
„Počet lidí, kteří se na nás obrací, navíc narůstá. Jakmile zveřejníme nové volné termíny, ihned se zaplní. Naše klientela není tak populární u veřejnosti jako malé nemocné děti nebo senioři, přesto ale má naše práce smysl. Pomáháme lidem, kteří se rozhodli udělat změnu, poprat se se závislostí, zapojit se zpátky do normálního pracovního života,“ doplnila Merglová z organizace Advaita, která kromě Liberce provozuje poradny také ve Frýdlantu, Jablonci nad Nisou, Semilech, České Lípě a v Turnově.
Příspěvek z kraje dostane také Maják o. p. s., který finance využije na adiktologické programy ve školách. „Máme několik desítek programů, které se zabývají prevencí návykových látek. Školy si nás pozvou a my si pak s dětmi v nižších ročnících povídáme o rizicích užívání alkoholu a cigaret nebo je upozorňujeme, aby nesahaly venku na použité stříkačky. Se staršími ročníky pak probíráme i další návykové látky,“ řekl Deníku ředitele organizace Jan Molnár.
Na protidrogovou politiku věnuje Liberecký kraj stále více peněz. „Postupný nárůst deklaroval Plán protidrogové politiky Libereckého kraje na období 2019 až 2022, který stanovil navýšení částky na tuto oblast až na celkovou sumu 5 milionů korun v posledním roce,“ řekl hejtman Martin Půta. Jestli se bude částka i dál zvyšovat, závisí podle vedení kraje na řadě okolností, jakými jsou ekonomická situace a s ní související hospodaření kraje či koronavirová pandemie, která je pro rozvoj drogových závislostí živnou půdou. „Nelze nyní s jistotou prohlásit, že bude částka určená na podporu neziskových sociálních organizací pravidelně růst, její výše by však neměla být nižší,“ dodal náměstek Tulpa.