Plocha vyhraněná červenobílou páskou, přistavěný autobus či kontejner a cedule informující, že se jedná o volební stanoviště drive-in. Taková místa vyrostla ve středu 11. ledna hned ve čtyřech městech Libereckého kraje, a to v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě a v Semilech. Byla určena pro lidi, kteří jsou v izolaci nebo karanténě kvůli onemocnění covidem. Hlasování probíhalo výlučně z auta a po příjezdu k volebnímu stanovišti a odjezdu od něj se řidiči museli řídit pokyny komise pro hlasování. „Voliči přijeli autem, prokázali totožnost a předložili potvrzení od lékaře nebo hygienika o nařízené karanténě nebo izolaci, a po kontrole vhodili hlasovací lístek do volební urny,“ informovala Nikola Pavčová z Krajského úřadu Libereckého kraje.

Tuto možnost během celého dne využilo v kraji pět voličů. Tři odvolili na parkovišti v Pastýřské ulici v Liberci. „V Jablonci nad Nisou na drive-inu využili svého volebního práva dva voliči," sdělila vedoucí organizačního a personálního oddělení jabloneckého magistrátu Pavlína Reichelová. Z České Lípy a Semil přivezly volební komise prázdné urny, nikdo nedorazil. „Na místě pořizoval zapisovatel hlasovací komise seznam. Lidé se předem nenahlašují, k dispozici jsme žádný seznam potenciálních voličů neměli,“ řekla vedoucí oddělení přestupků a voleb správního odboru Krajského úřadu Libereckého kraje Pavlína Kroupová s tím, že při prvních covidových volbách v roce 2020 dostali od krajské hygienické stanice seznamy osob v karanténě.

Drive-in stanoviště v Liberci.
Drive-in stanoviště kvůli prezidentským volbám využilo v kraji pět voličů

Pokud se volič na místě neprokázal potvrzením o nařízené karanténě či izolaci, přímo na drive-inu sepsal čestné prohlášení, že je osobou v karanténě. Když hlasovací komise přivezly urny na krajský úřad a odevzdaly seznamy, úředníci následně informovali jednotlivé obecní úřady v místě trvalého pobytu voličů, že už tímto způsobem odhlasovali. „Do výpisu pro okrskovou komisi udělají poznámku, že tento volič už odvolil. Kdyby se objevil ve volební místnosti, komise ho nenechá volit, aby nevolil dvakrát,“ osvětlila Kroupová.

Zázemí poskytli hasiči

Veškeré náklady na volby jsou hrazeny ze státního rozpočtu, krajský úřad obdržel částku ve výši 800 tisíc korun. „Z těchto peněz musíme pokrýt vše, co s letošními prezidentskými volbami souvisí, a to včetně drive-in stanovišť a případného druhého kola voleb,“ podotkl tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu Filip Trdla.

V Liberci se do volební komise jako členka přihlásila Taťjana Antonová, která měla zkušenosti z krajských voleb. „Přestože se u nás již konaly, s ‚covidovými‘ volbami jsem neměla žádnou zkušenost. Chtěla jsem proto zjistit, čím se zvláštní způsob hlasování liší a zkusit něco nového,“ svěřila se Antonová s tím, že tak nízké volební číslo nečekala.

Miloš Zeman/Václav Klaus
Připomeňte si návštěvy prezidentů v Libereckém kraji. Byli tu Zeman i Klaus

Na hladkém průběhu prvního kola prezidentských voleb spolupracovali i příslušníci Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, zajišťovali zázemí volebním komisím. „Pro tyto účely jsme propůjčili svou techniku. Jednalo se o dva autobusy, přístřešky, kontejner velitelský a kontejner týlový, kde měli členové volební komise zázemí pro svou práci. Poskytnutá hasičská technika byla vybavena ochrannými pomůckami, jako jsou respirátory, dezinfekce ve spreji, obleky a rukavice,“ řekla mluvčí hasičského sboru Jaroslava Benešová.

První kolo prezidentských voleb proběhne v pátek 13. ledna a v sobotu 14. ledna, kdy se volební místnosti zavřou s úderem 14. hodiny. Prezident České republiky se volí přímou volbou, délka volebního období činí pět let. O hlas voličů usiluje dohromady osm kandidátů, a to Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel a Tomáš Zima. Josef Středula z voleb odstoupil.