Soutěž, která odstartovala ve středu 18. října, pořádá Střední škola hospodářská a lesnická ve Frýdlantu. Pokračovat bude i ve čtvrtek a nabídne bohatý doprovodný program. „Chystáme možnost projet se na traktůrcích, v našem školním stánku připravujeme soutěže pro malé i velké a občerstvení, svůj stánek budou mít na akci i místní akční skupina MAS Frýdlantsko, neboli MASIF, a také Lesy ČR,“ řekl ředitel frýdlantské školy Miroslav Kudrna.

Chybět nebude ani ukázka disciplín Stihl Timbersports v podání borců z Libereckého kraje a učitele odborného výcviku Martina Roušala, který je úřadujícím mistrem České republiky v tomto sportu.

Soutěžící musí předvést svůj um v několika technických disciplínách jako například simulované kácení stromu do vymezeného prostoru, během kterého je důležité co nejlépe zasáhnout kolík uprostřed za dodržení pařezových prvků. Dalšími disciplínami jsou přesný řez, kombinovaný řez či výměna řetězu, kterou mladí dřevorubci zvládají i za pár vteřin.

Královskou disciplínu pak představuje čtvrteční disciplína odvětvování. „Na soutěžící dřevorubce budou čekat velcí dřevění ježci, tedy kmeny, do kterých je zasunuto 30 dřevěných tyčí a ty musí mladí borci co nejrychleji a zároveň nejkvalitněji u kmene odřezat,“ osvětlil Martin Roušal.