Na vzrůstající zájem o palivové dříví kvůli energetické krizi zareagoval státní podnik Lesy ČR. Prodej dřeva, ať už formou samovýroby nebo už nařezaných klád, probíhá napříč celou republikou. Každý zájemce si může během roku zakoupit až 35 metrů krychlových dřeva. „Vnímáme obavy lidí z energetické krize, takže se snažíme zájemce uspokojit. Ve třetím kvartále jsme ani nezvyšovali ceny. Aktuální poptávka ale výrazně převyšuje nabídku a někde, zejména v okolí velkých měst, máme i pořadníky,“ přiblížil situaci Jiří Groda pověřeným vedením podniku.

V severních Čechách, kde doznívá kůrovcová kalamita, je dříví dostatek. Ceny se odvíjejí od kvality dřeva. Například smrková souš o tloušťce přibližně 25 centimetrů ve výšce 1,3 metru nad zemí vyjde zhruba na 115 až 160 korun včetně daně v případě, že si souš zájemce vytěží a z lesa odveze sám. Největší zájem je o tvrdé listnaté dříví, tedy dub, buk, jasan, habr, javor nebo třešeň či akát. „V severních Čechách se letos v rámci samovýroby prodalo 50 276 metrů krychlových a ze skladů 4 899 metrů krychlových dříví,“ sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Hlásí stop stav

Velký nárůst poptávky hlásí Městské lesy Liberec (MLL). Organizace pozastavila příjem objednávek palivového dříví z kapacitních důvodů, jejich příjem na rok 2023 spustí v lednu. „Nestihli bychom je všechny pokrýt, kdybychom pokračovali v jejich přijímání. Oproti loňskému roku se zájem navýšil o sto procent, a to navzdory zdražení,“ řekl ředitel MLL Jiří Bliml. Jeden kubík naštípaného dříví na 30centimetrové špalky vyšel na 1 150 korun za dřevo z jehličnatých dřevin a 1 782,50 korun z tvrdých listnatých stromů.

Zatímco loni organizace připravila přibližně 1 400 prostorových rovnaných metrů dřeva, letos to bude více než 2 600 metrů. Z důvodu uspokojení objednávek na leden plánuje provoz i přes zimu, denně připraví k rozvozu tři plné kontejnery. V reakci na energetickou krizi a nárůst poptávky město Liberec na jaře zakoupilo štípací automat. „Nejen že dodáváme dřevo na topení jako alternativu k drahým energiím prakticky dvojnásobku občanů, ale i samotnou investici města zaplatíme prakticky za necelý rok provozu. Další roky už budeme čistě vydělávat městu peníze,“ podotkl náměstek primátora pro technickou správu města Jiří Šolc.

Premiéra hry ochotnického spolku RySK Příběh jedné stěny.
Hledal kulturní múzu. Obnovil ochotnické divadlo v Rynolticích

Poptávku po dřevě přibližně o polovinu vyšší oproti minulým letům evidují také Městské lesy Česká Lípa. Podle jednatele Petra Kreisingera zájemci berou jakékoliv dřevo včetně jehličnanů. Objednávky na samovýrobu dřeva jsou schopní pokrýt zhruba na 50 %. „Bydlíme v menším domku už šest let a od začátku využíváme na otop dřevo. Je to levnější než elektrika,“ popsala paní Květa s tím, že manžel pracuje jako lesník a dřevo získávají z okolí.

Jedou i nákupy online

Obava lidí z nedostatku plynu a rychle rostoucích cen energií se podepsala i na zákaznickém chování. Například společnost Mall.cz eviduje zvýšený zájem o krby a krbová kamna už od vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajině. Nejvíce zákazníci kupují kotle na tuhá paliva, a to pelety, kdy dodání je přibližně za měsíc. „K dalšímu výraznému navýšení prodejů došlo také u elektrických ohřívačů vody a různých druhů elektrických přímotopů. Máme za sebou týdny, kdy elektrické přímotopy patřily na našem webu mezi nejvyhledávanější výrazy,“ informovala mluvčí společnosti Pavla Hobíková.

Podle ní zákazníci přemýšlejí dlouhodoběji a často upřednostňují energetickou úspornost před cenou. „Očekáváme, že zákazníci budou zejména v kategorii velkých domácích spotřebičů vybírat především energeticky úsporné modely, které šetří nejen životní prostředí, ale i peněženku,“ podotkla.

Štěpán Folget.
Liberecký student oblékl České centrum v Paříži. Byl to silný zážitek, říká

Podobné chování zákazníků zaznamenala firma Haas+Sohn Rukov, která sídlí v Jiřetíně pod Jedlovou a vyrábí krbová kamna. Navzdory navýšení výrobních kapacit tu nejsou schopni uspokojit okamžitou poptávku. „Máme na rok dopředu objednávky i výrobní plán. Obdobná situace je i u ostatních tuzemských výrobců. Souvisí to i s prodlužujícími se lhůtami dodávek materiálu,“ vysvětlila mluvčí společnosti Michaela Cintlová.

S vyšší poptávkou po alternativních topidlech se setkali také v nákupním portálu Alza.cz, a to už od poloviny léta, kdy například v červenci evidovali až patnáctkrát vyšší zájem o elektrické přímotopy než loni. „Enormní růst zájmu jsme zaznamenali také v kategorii kamen a krbů, kterých jsme letos prodali dvojnásobek toho, co za stejné období v roce 2021. S ohledem na situaci ve světě a zdražování energií je v porovnání s předchozím rokem stále znatelný i nárůst prodejů elektrických varných desek,“ přiblížila chování zákazníků mluvčí internetového obchodu Daniela Chovancová. Trojnásobně oproti loňskému roku narostly prodeje zboží v kategorii chytré vytápění, jako jsou termostaty a termostatické hlavice. „Právě hlavice spolu s chytrými zásuvkami se momentálně z produktů, které mají vliv na úsporu, prodávají nejlépe,“ dodala.