VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drda: Nechtěl jsem už poslouchat nářky lidí

Liberec - Jak se dívá bývalý primátor Liberce Jiří Drda na dnešní dění pod Ještědem a co chce dokázat v krajské samosprávě prozradil Deníku v on-line rozhovoru.

17.4.2008
SDÍLEJ:

Jiří Drda, první porevoluční primátor města Liberce a zakládající člen ODS v Liberci.Foto: Deník/ Petr Šimr

Hostem on–line rozhovoru byl tentokrát někdejší liberecký primátor, bývalý poslanec za ODS a „otec“ liberecké spalovny Jiří Drda. Ačkoliv je dnes stále členem Občanské demokratické strany, oznámil, že bude kandidovat pod vlajkou politických konkurentů jednotné kandidátky Starostů pro Liberecký kraj. Co tedy zajímalo čtenáře Deníku a na co se ptali při středečním on–line rozhovoru?

Máte nějaký cíl, čeho chcete dosáhnout pro lidi, pokud Vás zvolí?

Hlavním cílem je vytvořit prostředí, které bude respektovat všechny přednosti kraje. Vytvoří infrastrukturu vhodnou pro rozvoj a přátelské prostředí pro život.

Proč jste se rozhodl vrátit do vyšší politiky?

Pět let jsem stál mimo a poslouchal nářky různých lidí. Nemám rád, když se naříká a nechce se v podstatě nic měnit. Chci-li něco změnit, musím tedy využít všech příležitostí, abych mohl. Proto můj návrat. Politiku jsem zde dělal, něco jsem již vybudoval a nyní mám pocit, že se to celé posouvá jinam. Nemohu souhlasit s tím, že převládají osobní a úzce skupinové zájmy nad zájmem obyvatelů.

S čím jdete do voleb? Co je Vaším cílem?

Chci změnit především systém práce, systém komunikace, zlepšit spolupráci s obcemi a městy v rámci kraje. Chci prosadit, aby z pozice kraje nedocházelo k podpoře projektů, které nejsou prioritní z hlediska rozvoje a obyvatel kraje. Pokusím se zamezit samoúčelným projektům a stavbám sloužícím jen k realizaci zájmů úzkých skupin. Mým cílem je také dlouhodobě stabilní rozpočet a rozumné hospodaření s majetkem kraje. Tento majetek nesmí být jen jednorázovým zdrojem rozpočtu a nesmí být „projídán“. Kraj dlouhodobě postrádá schválené a projednané územní dokumentace, a tím blokuje rozumný a koordinovaný rozvoj jednotlivých částí a infrastruktury. Mým cílem je urychleně tyto práce dokončit a celý dokument projednat tak, aby byl základem pro reálný a nekonfliktní rozvoj.

Zajímám se o osud libereckého letiště a jestli si dobře vzpomínám, byl jste jedním z lidí, kteří byli zastánci vzniku mezinárodního letiště v Liberci. Můžete mi přiblížit jak nyní situace vypadá? Existuje nějaký reálný zájemce, který by byl ochoten se do projektu pustit?

Leteckou dopravu považuji nadále za velmi významný segment dopravy. Velmi rychle se rozvíjí a bude rozhodujícím faktorem jednotlivých regionů. Je to nejrychlejší způsob dopravy osob i zboží a při rozumné organizaci i relativně levný s ohledem na dopravní cesty a potřebu jejich údržby. Liberec dle mého názoru letiště potřebuje a přestane být pro významné investory zajímavý. Přístup současného vedení města se nezměnil, jsou zde proudy na reparcelaci a výstavbu domků, tedy okamžitý zisk. Jsou tu proudy dneska poněkud sílící k zachování a rozvoji letecké dopravy. Pan primátor alespoň na venek zachovává neutralitu. Tím, že projekt nepodporuje, de facto odrazuje investory. Stav je takový: město vlastní pozemky, infrastruktura má přípojné body, prostory pro rozvoj jsou armády a majetek bývalého AIR special a.s. je v držení pana Absolóna jako soukromé osoby. Spor o tento majetek však není dokončen. Myslím si, že tato myšlenka najde odezvu u vedení kraje, protože i kraj bude potřebovat kvalitní a rychlé spojení.

Můžete zhodnotit z Vašeho pohledu současné působení ODS v čele města Liberce?

Je pro mě velmi obtížné tuto diskusi vést mimo stranickou půdu. Nikdy jsem nebyl přítelem praní prádla navenek. Musím však konstatovat, že v současné době není v liberecké ODS vhodná atmosféra a platforma pro střet názorů. Také lze vytknout personální politiku, protože jsem názoru, že politik si své místo na kandidátce musí odpracovat a vysoutěžit v otevřené diskusi o názorech a prioritách. Primární volby nesmí být formální a jen potvrzovat výběr hochů, co spolu mluví.

Co byste udělal, kdyby Vám (ještě před uzávěrkou kandidátek) nabídla v krajských volbách přední místo na své kandidátce samotná ODS?

Myslím si, že ta věc je jasná. Za prvé, nenabídla a nenabídne, protože jinak by to již udělala. Za druhé, dal jsem slovo, a to je pro mě neodvolatelné. Nechci a nemohu zklamat ani starosty, ani voliče.

Jaký je Váš pohled na plán ODS (současné její krajské reprezentace) zřídit sestěhováním středních škol Centrum vzdělanosti?

Myslím si, že je to spíše iracionální myšlenka, protože vede k vyšší anonymitě žáků, bude vést k oborové rivalitě uvnitř školy a zeslabí význam a prestiž regionálních center, kde byly původní školy umístěny. Vždy jde o to, jakého cíle chci dosáhnout. Zde by měl být prioritní cíl kvalitní vzdělávání, nikoliv stavba instituce.

Jaký je Váš názor na filozofii současného vedení města, zastavět všechen prostor v centru obchodními domy?

Není účelné zastavovat veškeré prostory uvnitř města, zvlášť když zeleň byla jeho předností. Samoúčelná výstavba obchodních center, o kterých by měl rozhodnout jenom trh, není z hlediska města optimální. V okamžiku, kdy podnikatelský záměr nevyjde, zůstávají málo využitelná torsa a příští základna squaterů. Všechny tyto stavby a využití ploch by měly vycházet ze souvislostí projednaných a zakotvených v územním plánu, jako v zákonném prostředku regulace výstavby měst. Změny bez zohlednění všech souvislostí pak vedou k dopravním kolapsům, porušení pohody městského života, stresům a zdravotním obtížím. V okamžiku, kdy podnikatelský záměr nevyjde, zůstávají málo využitelná torsa a příští základna squaterů.

Autor: Jan Široký

17.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skupina MIG 21 v čele s Jiřím Macháčkem přijela do jabloneckého Klubu Woko a přivezla turné Svoboda není levná věc.
20

OBRAZEM: Mig přitáhl davy, v klubu nebylo k hnutí

Policie. Ilustrační foto.

Nová kamera zachytila vandaly. Posilnili se alkoholem

Mladí olympionici oblečou kolekci za půl milionu

Liberecký kraj – 94 mladých sportovců bude kraj reprezentovat na dětské zimní olympiádě, která začíná na konci ledna v Pardubickém kraji.

Kauza Říha nekončí. Budou vyslýcháni další svědci

Liberec – Krajský soud v Liberci opět projednával kauzu zmizení a údajného zavraždění tuneláře Martina Říhy.

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ Barvířská v Liberci

Liberecko – Ve středu 13. prosince přinese Liberecký deník čtenářům další díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Kraj tajně testuje kvalitu autobusů, odhalil 58 prohřešků

Liberecký kraj – Až osm set spojů zkontrolovali v letošním roce kontroloři krajského organizátora dopravy KORID LK.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT