VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drda: Nechtěl jsem už poslouchat nářky lidí

Liberec - Jak se dívá bývalý primátor Liberce Jiří Drda na dnešní dění pod Ještědem a co chce dokázat v krajské samosprávě prozradil Deníku v on-line rozhovoru.

17.4.2008
SDÍLEJ:

Jiří Drda, první porevoluční primátor města Liberce a zakládající člen ODS v Liberci.Foto: Deník/ Petr Šimr

Hostem on–line rozhovoru byl tentokrát někdejší liberecký primátor, bývalý poslanec za ODS a „otec“ liberecké spalovny Jiří Drda. Ačkoliv je dnes stále členem Občanské demokratické strany, oznámil, že bude kandidovat pod vlajkou politických konkurentů jednotné kandidátky Starostů pro Liberecký kraj. Co tedy zajímalo čtenáře Deníku a na co se ptali při středečním on–line rozhovoru?

Máte nějaký cíl, čeho chcete dosáhnout pro lidi, pokud Vás zvolí?

Hlavním cílem je vytvořit prostředí, které bude respektovat všechny přednosti kraje. Vytvoří infrastrukturu vhodnou pro rozvoj a přátelské prostředí pro život.

Proč jste se rozhodl vrátit do vyšší politiky?

Pět let jsem stál mimo a poslouchal nářky různých lidí. Nemám rád, když se naříká a nechce se v podstatě nic měnit. Chci-li něco změnit, musím tedy využít všech příležitostí, abych mohl. Proto můj návrat. Politiku jsem zde dělal, něco jsem již vybudoval a nyní mám pocit, že se to celé posouvá jinam. Nemohu souhlasit s tím, že převládají osobní a úzce skupinové zájmy nad zájmem obyvatelů.

S čím jdete do voleb? Co je Vaším cílem?

Chci změnit především systém práce, systém komunikace, zlepšit spolupráci s obcemi a městy v rámci kraje. Chci prosadit, aby z pozice kraje nedocházelo k podpoře projektů, které nejsou prioritní z hlediska rozvoje a obyvatel kraje. Pokusím se zamezit samoúčelným projektům a stavbám sloužícím jen k realizaci zájmů úzkých skupin. Mým cílem je také dlouhodobě stabilní rozpočet a rozumné hospodaření s majetkem kraje. Tento majetek nesmí být jen jednorázovým zdrojem rozpočtu a nesmí být „projídán“. Kraj dlouhodobě postrádá schválené a projednané územní dokumentace, a tím blokuje rozumný a koordinovaný rozvoj jednotlivých částí a infrastruktury. Mým cílem je urychleně tyto práce dokončit a celý dokument projednat tak, aby byl základem pro reálný a nekonfliktní rozvoj.

Zajímám se o osud libereckého letiště a jestli si dobře vzpomínám, byl jste jedním z lidí, kteří byli zastánci vzniku mezinárodního letiště v Liberci. Můžete mi přiblížit jak nyní situace vypadá? Existuje nějaký reálný zájemce, který by byl ochoten se do projektu pustit?

Leteckou dopravu považuji nadále za velmi významný segment dopravy. Velmi rychle se rozvíjí a bude rozhodujícím faktorem jednotlivých regionů. Je to nejrychlejší způsob dopravy osob i zboží a při rozumné organizaci i relativně levný s ohledem na dopravní cesty a potřebu jejich údržby. Liberec dle mého názoru letiště potřebuje a přestane být pro významné investory zajímavý. Přístup současného vedení města se nezměnil, jsou zde proudy na reparcelaci a výstavbu domků, tedy okamžitý zisk. Jsou tu proudy dneska poněkud sílící k zachování a rozvoji letecké dopravy. Pan primátor alespoň na venek zachovává neutralitu. Tím, že projekt nepodporuje, de facto odrazuje investory. Stav je takový: město vlastní pozemky, infrastruktura má přípojné body, prostory pro rozvoj jsou armády a majetek bývalého AIR special a.s. je v držení pana Absolóna jako soukromé osoby. Spor o tento majetek však není dokončen. Myslím si, že tato myšlenka najde odezvu u vedení kraje, protože i kraj bude potřebovat kvalitní a rychlé spojení.

Můžete zhodnotit z Vašeho pohledu současné působení ODS v čele města Liberce?

Je pro mě velmi obtížné tuto diskusi vést mimo stranickou půdu. Nikdy jsem nebyl přítelem praní prádla navenek. Musím však konstatovat, že v současné době není v liberecké ODS vhodná atmosféra a platforma pro střet názorů. Také lze vytknout personální politiku, protože jsem názoru, že politik si své místo na kandidátce musí odpracovat a vysoutěžit v otevřené diskusi o názorech a prioritách. Primární volby nesmí být formální a jen potvrzovat výběr hochů, co spolu mluví.

Co byste udělal, kdyby Vám (ještě před uzávěrkou kandidátek) nabídla v krajských volbách přední místo na své kandidátce samotná ODS?

Myslím si, že ta věc je jasná. Za prvé, nenabídla a nenabídne, protože jinak by to již udělala. Za druhé, dal jsem slovo, a to je pro mě neodvolatelné. Nechci a nemohu zklamat ani starosty, ani voliče.

Jaký je Váš pohled na plán ODS (současné její krajské reprezentace) zřídit sestěhováním středních škol Centrum vzdělanosti?

Myslím si, že je to spíše iracionální myšlenka, protože vede k vyšší anonymitě žáků, bude vést k oborové rivalitě uvnitř školy a zeslabí význam a prestiž regionálních center, kde byly původní školy umístěny. Vždy jde o to, jakého cíle chci dosáhnout. Zde by měl být prioritní cíl kvalitní vzdělávání, nikoliv stavba instituce.

Jaký je Váš názor na filozofii současného vedení města, zastavět všechen prostor v centru obchodními domy?

Není účelné zastavovat veškeré prostory uvnitř města, zvlášť když zeleň byla jeho předností. Samoúčelná výstavba obchodních center, o kterých by měl rozhodnout jenom trh, není z hlediska města optimální. V okamžiku, kdy podnikatelský záměr nevyjde, zůstávají málo využitelná torsa a příští základna squaterů. Všechny tyto stavby a využití ploch by měly vycházet ze souvislostí projednaných a zakotvených v územním plánu, jako v zákonném prostředku regulace výstavby měst. Změny bez zohlednění všech souvislostí pak vedou k dopravním kolapsům, porušení pohody městského života, stresům a zdravotním obtížím. V okamžiku, kdy podnikatelský záměr nevyjde, zůstávají málo využitelná torsa a příští základna squaterů.

Autor: Jan Široký

17.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Úředníci v logistice REFERENT LOGISTIKY A NÁKUPU. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - komunikace s dodavateli a zajištění dodávky materiálu dle požadavek zákazníků, - plánování potřeby materiálu a objednání od dodavatelů , - zkušenosti s ERP / MRP systémy, - sledování výše zásob, - průběžně zlepšování procesů a interních postupů, - dodržování požadavků ISO 9001, Požadujeme:, - VŠ nebo SŠ, - dobré komunikační dovednosti, - aktivní znalost anglického jazyka podmínkou - denní komunikace v angličtině s dodavateli, - smysl pro zodpovědnost, spolehlivost, schopnost prosadit se, samostatnost, flexibilita, Nabízíme:, - možnost seberealizace a profesního růstu, - perspektivní práci v moderní firmě se silným a stabilním zázemím, - zajímavé finanční ohodnocení, Informace: , Mgr. Zuzana Popovičová: , e-mail: Zuzana.Popovicova@buschvyroba.cz, tel. 482 710 520, 774 287 533. Pracoviště: Busch výroba cz s.r.o.-001, Svárovská, č.p. 620, 460 01 Liberec 1. Informace: Zuzana Popovičová, +420 487 070 285,774 287 533.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 26 000 Kč

Specialisté v oblasti logistiky LOGISTIK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: komunikace se zákazníky, zpracování a příjem objednávek, řešení reklamací, spolupráce s externími dodavateli, fakturace, Požadavky:, - minimálně SŠ vzdělání, - znalost AJ výhodou, - dobrá znalost práce na PC (znalost programu Helios výhodou), - zkušenosti na obdobné pozici výhodou, - aktivní řešení problémů, - samostatnost, zodpovědnost, pečlivost, Nabízíme:, - odpovídající finanční ohodnocení, - zázemí silné a prosperující společnosti, - profesní důkladné zaškolení, Zaslat životopis e-mailem.. Pracoviště: Sigmaplast a.s., Průmyslová, č.p. 595, 463 12 Liberec 25. Informace: Lucie Foltmanová, +420 777 099 192.

Obchod - Obchod Realitní makléř 15 000 Kč

Realitní makléři REALITNÍ MAKLÉŘ/KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Co Vás čeká: , - zajišťování pronájmů a prodeje nemovitostí, - prohlídky u klienta, - uzavírání smluv, - poradenství klientům v oblasti realit, spolupráce v týmu zkušených makléřů, - zpracování informací v interním systému, Požadujeme: nadšení a zapálení do práce, komunikativnost, pečlivost, systematičnost, pozitivní naladění, duchem podnikatel, cílevědomost, dochvilnost, učit se novým věcem, odolnost vůči stresu, vytrvalost, znalost práce na PC, řidičský průkaz sk. B., Nabízíme: 100% podpora nejen v začátku Vaší práce, nulové poplatky a náklady, po zapracování služební automobil, motivační provizní systém, možnost karierního postupu, školící systém s on-line poradenstvím, kvartální odměny, telefon s neomezeným voláním a internetem, moderní a reprezentativní kanceláře, administrativní podpora asistentky, zdarma pravidelná školení v Business Academy Evropa, Inzerce na více jak 200 realitních serverech, celostátní, regionální i osobní marketing vč. vlastního realitního magazínu, vizitky, letáky, plachty, vlastní právní oddělení, hypoteční poradce - provize za doporučení., Životopisy můžete posílat na e-mail: zuzana.slamova@rkevropa.cz, tel: +420 605 231 173. Pracoviště: Reality lb s.r.o.-002, Moskevská, č.p. 640, 460 01 Liberec 1. Informace: Zdeněk Mertlík, +420 608 177 971.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Obchodní zástupci 15 000 Kč

Obchodní zástupci MEDIÁLNÍ KONZULTANT/KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - přímý obchod, každodenní jednaní s managementem firem, - aktivní vyhledávání nových obchodních příležitostí, - péče o stávající klienty, - konzultace, návrhy reklamních kampaní, podíl na výrobě reklamního spotu, - kompletní zodpovědnost a realizace celého obchodního případu (samostatné vedení obchodních případů), - tvorba a prezentace cenových nabídek/reporting, Požadujeme:, - min. SŠ vzdělání s maturitou, - znalost regionu Libereckého kraje, - řidičský průkaz sk. B (aktivní řidič - podmínkou), - znalost práce na PC (MS Office), - aktivní přístup k práci, zodpovědnost, - ochotu učit se novým věcem, - vynikající komunikační, obchodní a prezentační dovednosti, - orientaci na stanovené cíle a výsledky, Nabízíme:, - zaměstnanecký poměr nebo externí spolupráce, - zázemí největšího rádiového domu v ČR, - služební automobil, notebook, telefon, 5 týdnů dovolené, - vstupní zaškolení a další profesní rozvoj v rámci pracovní pozice, - odpovídající finanční ohodnocení (fixní plat + provizní složka), - uvedení do znalosti mediální oblasti. Pracoviště: Radiohouse s.r.o.-002, Rumunská, č.p. 655, 460 01 Liberec 1. Informace: Luboš Hruška, .


Spisovatel Josef Formánek.

KRÁTCE: Co se děje na Liberecku? Přečtěte si stručné zprávy

Ve Stráži pod Ralskem se konalo krajské kolo Odznaku Všestrannosti, kterého se zúčastnilo 120 dětí.
39

FOTO: Líheň skvělých běžců! Při Odznaku Všestrannosti se běhalo hodně rychle

Happening ZUŠ Open završí společným koncertem s mistrem

Liberecký kraj – Dvacet základních uměleckých škol Libereckého kraje se zapojilo do druhého ročníku ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open. Celodenní program začíná ve čtvrtek 24. května od 9.30 hodin v Liberci na náměstí Dr. Edvarda Beneše za účasti Magdaleny Kožené, generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka a řady dalších významných hostů.

FOTO: Svátek fotbalu může začít. McDonald's Cup už zná los!

Ústí nad Labem - Největší evropský fotbalový turnaj pro žáky základních škol McDonald's Cup jde do velkého republikového finále. Brankář druholigového FK Ústí nad Labem Petr Vašek před polednem šestnáct týmů, které se v úterý a středu na severu Čech Svátku fotbalu zúčastní, rozlosoval do čtyř skupin. 

Další falešný vnuk se snažil ze seniorky vylákat peníze

Chrastava – Falešní vnukové opět útočili po telefonu. Tentokrát se obětí podvodníků málem stala dvaaosmdesátiletá paní z Chrastavy.

FOTO: Nová opereta Straussova noc v Benátkách má po premiéře

Liberec – Divadlo F. X. Šaldy má za sebou další premiéru. Tentokrát potěšilo hlavně příznivce operet, když do svého programu zařadilo klasický kus Johanna Strausse ml. Noc v Benátkách. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT