„Od podzimu do jara tato ucelená kolekce draků a drakobijců a jejich zbraní, trofejí a kosterních pozůstatků putuje po celé republice po různých obchodních centrech a palácích," řekla Šárka Drašnarová, organizátorka expozice.

„Jednotlivé exponáty byly k vidění například na hradě Švihov, Třeboň nebo na zámku Sychrov," dodala Drašnarová.

Modely celé putovní expozice jsou autorská díla výtvarníka Aleše Drašnara. Draci i drakobijci jsou v životní velikosti a přesně zobrazují povrch těla i anatomii mýtických tvorů. Aby se návštěvník cítil jako v dračí sluji, je celá výstava zvukově podkreslena.

„V liberecké Nise je 6 velkých draků, u vodopádu je zavěšen jeden letící a dále jsou různě rozmístěné dračí hlavy, drakobijci, zbraně a trofeje," doplňuje Drašnarová.

Autor Aleš Drašnar se tvorbě draků věnuje skoro 20 let. Všechna jeho díla jsou v životní velikosti.

„K tomu, aby zjistil, jak přesně drak vypadal, co dělal a podobně, musí prostudovat řadu historických pramenů," podotýká organizátorka expozice.

Draci, kteří jsou k vidění v Liberci, mají většinou šíři rozpětí křídel 4 metry a délku 6 metrů. Drak zavěšený nad vodopádem je dlouhý 11 metrů a jeho rozpětí křídel je 10 metrů.

Převoz těchto exponátů by se mohl zdát složitý. Opak je ale pravdou. Všechny draci jdou rozmontovat.

„K převážení této ucelené výstavy nám postačí větší nákladní auto, všechny exponáty jsou dělaný tak, že je můžeme složit a pak znovu postavit," doplnila Drašnarová. Samotná instalace výstavy je ale náročnější. Intenzivně 10 dní na ní pracují 3 až 4 lidé, montují se mýtická zvířata, dodělávají světla a připravuje se hudební doprovod.

A co nebo kdo je to vlastně drak?

Drak je mýtické zvíře, které se objevuje převážně v pověstech, pohádkách a lidových příbězích celé řady kultur. Díky jeho celosvětové rozšířenosti je nespočet jeho variací vzhledu, velikosti a vlastností, kterými má drak disponovat. Obecně můžeme říci, že jde o mohutného samotářského tvora, připomínajícího hada nebo ještěra.

Draci se liší také počtem hlav. Například v Číně ho zobrazují zásadně jednohlavého, řecká mytologie zase znala draka stohlavého, v českých pohádkách mívá zpravidla lichý počet hlav, nejčastěji tři nebo sedm.

Symbol draka se také vyskytuje na dvou státních vlajkách a to Walesu a Bhútanu. Ve státní znaku ho má Gruzie. Hlavní město Slovinska Lublaň toto mýtické zvíře umístilo také na svůj znak. Z českých měst je drak v městské pečeti Brna v podobě krokodýla a především ve znaku Trutnova. Drak je ve spodní části znaku.