Dětský chirurg z nemocnice v Motole se stal literárním objevem letošního roku. Jeho kniha Tichý dech, ve které popisuje vlastní zážitky z práce pro neziskovou organizaci Lékaři bez hranic v Africe a na Haiti, byla oceněna v prestižní literární soutěži. „Rozhodně si nepřipadám jako hvězda. Navíc v Motole je každému úplně jedno, že jsem napsal nějakou knížku. Záleží jim jen na tom, abych dělal dobře moji práci na oddělení," řekl Jan Trachta hned na úvod besedy v knihkupectví u Fryče.

Kariéru spisovatele začal, když kamarádům posílal dlouhé emaily, ve kterých popisoval, jak to na jednotlivých zahraničních misích vypadá a co zažívá jako lékař. Do dnešní doby vyjel na deset zahraničních misí, mimo jiné do Konga, Jižního Súdánu, Pobřeží slonoviny nebo Haiti, kde v improvizovaných podmínkách pomáhal místním.

Lékaři bez hranic

„Vždycky jsem chtěl pracoval pro Lékaře bez hranic a nepřestal jsem se snažit, dokud jsem se tam nedostal. Kvůli práci v Motele a výjezdům na mise jsem neměl čtyři roky dovolenou," řekl Trachta a nakonec přiznal, že se na něm úleva a stres podepsaly tak, že začal kolabovat v běžném životě a musel na nucený odpočinek.

„Součástí knihy je demytizace lékařů a lékařského povolání, protože jsme smrtelníci jako každý jiný, musíme se hlídat, abychom nedělali chyby, a stejně je děláme," říká o knize Jan Trachta. Jeho zápisky působí jako velmi osobní výpověď člověka, který vyrazil do dalekých končin plný romantického nadšení a brzy byl okolnostmi donucen „vystřízlivět."